Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Import

KOMENTÁR J. HRABKA: Máme prezidenta!

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Ako obvykle, inaugurácia – a s ňou súvisiace náležitosti a záležitosti – bola parádna, píše J. Hrabko.

P. Pellegrini zložil sľub prezidenta a stal sa tak v poradí šiestou hlavou štátu. A zároveň piatou, ktorá bola zvolená priamo voličmi. Iba pre úplnosť, okrem zvolených
prezidentov mala krajina ešte aj štyroch iných, ktorí zastupovali hlavu štátu – dvoch
predsedov parlamentu a dvoch premiérov, pričom spoluprezidentovali vždy vo dvojici. Veľmi
im to však nešlo, čo konštatoval aj vtedajší Ústavný súd.

Ako obvykle, inaugurácia – a s ňou súvisiace náležitosti a záležitosti – bola parádna. Takpovediac na všetky štyri svetové strany. Hostí bolo ako maku, policajtov, tajných a ich pomocníkov tiež. Inak to však byť vzhľadom na nedávny atentát na premiéra R. Fica ani nemohlo. Dôležité je, že sa všetko skončilo napokon dobre.

Inauguračný prejav prezidenta P. Pellegriniho bol – opäť ako obvykle – nielen pekný, ale aj pekne dlhý. Obsah nie je potrebné rovnako zdĺhavo hodnotiť, stačí povedať, že chcel povedať všetko a nepovedal nič. Tak to však pri slávnostných akciách býva konštantne a P. Pellegrini nie výnimkou. Napokon, stačí si porovnať inauguračné prejavy jeho predchodcov s výsledkami ich činnosti – čo v ňom rozprávali a ako potom konali. Inými slovami, slávnostné prejavy netreba brať vážne, ale iba ako súčasť ceremoniálov. Analyzovať ich je strata času aj preto, lebo majú význam iba ako celok. Postupom času bude totiž všetko inak a otázne je len to, či lepšie alebo horšie.

Faktom zostáva, že P. Pellegrini v paláci vystriedal po dvoch volebných obdobiach nepolitikov. Je politik so skúsenosťami tak z premiérskeho kresla ako aj z postu predsedu parlamentu. Spoločné majú to, že aj prezident P. Pellegrini už bude nútený sa rozhodovať sám a sám rozhodnutia aj obhajovať, na čo doteraz nebol veľmi zvyknutý. Devízou je, že má nielen politické skúsenosti, ale čo je ešte dôležitejšie, aj skúsenosti s politikmi. Je v tom rozdiel.

Po nástupe do paláca sa tak ukáže, či zvládne moc alebo moc zvládne jeho – byť hlavným reprezentantom krajiny navonok i dovnútra, je predsa len iné, ako byť druhým, či tretím v poradí. Netreba síce hneď maľovať čerta na stenu, ale to, že nechcel, nemohol a nedokázal sa celkom odstrihnúť od vládneho Hlasu-SD, je rozhodne škaredšie ako bol jeho inauguračný prejav. Nejde pritom o to, že sa stal jeho čestným predsedom, ale o právomoci, ktoré ako čestný predseda má. Platí totiž, že v politike je máločo horšie ako to, keď politik nevie čo chce urobiť, ale trvá na tom, že to urobí.

Bola by to veľká sláva aj všeobecná radosť, ak by prezident P. Pellegrini naozaj priniesol do krajiny sľubovaný pokoj. To sa však nestane, lebo sa to stať ani nemôže – spoločnosť je predsa krásna v rozmanitosti, a nie v zglajchšaltovaní. Aj alebo najmä v slobodnej výmene názorov. Takže úplne postačí, ak prezident P. Pellegrini bude rešpektovať a dodržiavať ústavu. Nemá a nemusí robiť nič viac, ale ani nič menej, napokon, dodržiavať Ústavu nie je vôbec málo. Je preto v záujme všetkých, aby mu pritom držali palce, a nie mu od začiatku jeho pontifikátu hádzali polená pod nohy.

Koniec koncov, najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P.
Pellegrini a o čo mu ide.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.

- Trestný zákon má po novom obsahovať ustanovenia, ktoré sa budú týkať skutkovej podstaty trestného činu porušenia reštriktívneho opatrenia Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z novelizácie Trestného zákona.