< sekcia Import

Liek proti kašľu, zneužívaný ako droga, sa stále predáva bez obmedzení

Ilustračné foto Foto: TASR

Informácie o halucinogénnych účinkoch lieku Stopex sa už dlhšie šíria na sociálnych sieťach.

Bratislava 19. januára (TASR)- Podpredsedovi parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tiborovi Bastrnákovi (Most-Híd) sa nepáči, že liek proti kašľu Stopex je na slovenskom trhu stále dostupný bez obmedzení. Interpeloval preto ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) a žiada od neho vysvetlenie, ako chce rezort postupovať v záujme urýchleného vyriešenia problému s liekmi s účinnou látkou dextrometorfan.

"Považujeme za neprijateľné, že kompetentní ešte stále neobmedzili predaj voľne dostupného lieku, o ktorom je známe, že má vo vyšších dávkach halucinogénne účinky, dokonca pri predávkovaní môže byť aj životu nebezpečný," povedal Bastrnák. Most-Híd pripomína, že ešte v polovici minulého roka médiá poukázali na jeden z voľnopredajných liekov proti kašľu, ktorý vo väčších dávkach pôsobí ako droga. Ide o syntetický opioid.

Ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí, že by vo veci nekonalo, čo mu vyčíta Bastrnák. Podľa jeho hovorkyne Martiny Šoltésovej sa rezort obrátil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý môže rozhodnúť o spôsobe výdaja lieku pacientom. Či budú lieky s látkou dextrometorfan na predpis, zatiaľ ale nie je jasné. Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes potvrdil, že vec je v štádiu šetrenia, ale k záveru sa zatiaľ nedospelo.

Informácie o halucinogénnych účinkoch uvedeného lieku sa už dlhšie šíria na sociálnych sieťach. "Podľa mojich informácií je takýchto voľne dostupných liekov s účinnou látkou dextrometorfan v našich lekárňach viac a preto je nutné tento problém vyriešiť čo najrýchlejšie a zároveň komplexne," skonštatoval Bastrnák.