< sekcia Import

Lieky môžu spôsobiť zlé reakcie pokožky na slnko, varuje asociácia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slnku by sa mali podľa odborníkov vyhýbať napríklad pacienti liečiaci sa na srdce.

Bratislava 27. júla (TASR) - Veľa liekov v kombinácii so slnkom môže spôsobiť nežiaduce prejavy na koži ako pľuzgiere, opuchy či popáleniny. "Nejde pritom o ojedinelé prípady, ohrozené sú desiatky tisícov pacientov na Slovensku," upozorňuje prezidentka Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Všetkým ľuďom odporúča si pred dovolenkou, kúpaním na jazerách i návštevou solária overiť u lekára alebo v lekárni, či ich lieky reagujú na slnko.

Už krátko po užití lieku a pôsobení slnečných lúčov na pokožku môže prísť nepríjemné svrbenie, vyrážky a pľuzgiere. Podráždená koža sa bráni vytváraním protilátok, ktoré poškodzujú kožné bunky a koža začne nebezpečne reagovať. "Takúto nežiaducu fotosenzitívnu reakciu môže vyvolať slnko napríklad v kombinácii s antibiotikami zo skupín chinolónov, tetracyklínov, s obsahom sulfónamidu, alebo v prípade, ak užívate jeden z najobľúbenejších voľno-predajných liekov na bolesť a zápaly, s účinnou látkou ibuprofén," varujú odborníci spolupracujúci na projekte AOPP Lieky s rozumom. Rizikové sú podľa nich aj protizápalové lieky na báze gélu alebo náplaste, obsahujúce diklofenak či ketoprofén. S ultrafialovým žiarením sa neznášajú chemické látky vo viac ako 300 druhoch liekov.

Slnku by sa mali podľa odborníkov vyhýbať napríklad pacienti liečiaci sa na srdce. "Reakcie na slnečné žiarenie hrozia v prípade ak užívate statíny, antiarytmiká, lieky s účinnou látkou amiodarón, diuretiká. Problematické sú aj retinoidy, liečiace akné, voľnopredajné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného, niektoré antidepresíva či antiepileptiká," uviedli.

Pri takzvaných fotoalergických reakciách pokožky sa svrbenie, ekzém či výsyp objavia i tam, kde slnko nedopadlo. Podľa odborníkov je riešením dôsledne sa chrániť pred slnkom.