Quantcast
< sekcia Import

Dnes slávime Medzinárodný deň detskej knihy, v deň narodenia Andersena

HANS CHRISTIAN ANDERSEN Foto: Fotoreprodukcia TASR/ČTK

V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 2. júna 2006 odhalili Andersenovu sochu pri príležitosti 165. výročia jeho návštevy Bratislavy.

Bazilej 1. apríla (TASR) - Medzinárodný deň detskej knihy, ktorý pripadá na dnes 2. apríla, sa slávi v deň narodenia významného autora rozprávok, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena (2.4.1805 - 4.8.1875).

Témou Medzinárodného dňa detskej knihy v roku 2013 je "Raduj sa z knihy na svete" a sponzorom podujatia sú USA.

Podnet na oslavy Medzinárodného dňa detskej knihy dala v roku 1967 Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY), ktorá je medzinárodnou neziskovou organizáciou.

Prvoradým cieľom tohto svetového dňa je podnietiť lásku detí ku knihám a ich čítaniu, ako aj upriamiť pozornosť na tvorbu kníh pre deti a mládež.

Medzi ďalšie ciele IBBY patrí združovanie organizácií a jednotlivcov z celého sveta s tým, aby sa podporovalo vydávanie a rozširovanie hodnotných detských kníh, ďalej poskytovanie pomoci a prípravy pracovníkov, ktorí sa venujú literatúre pre deti a mládež, a v neposlednom rade aj stimulovanie výskumných prác v oblasti detskej literatúry na univerzitách.

Medzinárodná únia pre detskú knihu, ktorá vznikla v roku 1953 vo švajčiarskom Zürichu, ale sídlo má v Bazileji, rozvíja svoje aktivity popri podpore vydávania a rozširovania detskej literatúry aj v oblasti koordinácie medzinárodného výskumu a spolupráce či v oblasti výchovy a vyučovania pomocou kníh a ďalších médií súvisiacich s literatúrou pre deti a mládež. V súčasnosti má národné sekcie v približne 60 štátoch sveta vrátane Slovenska.

IBBY udeľuje každé dva roky Cenu Hansa Christiana Andersena za významný prínos v tvorbe pre deti a mládež spisovateľovi (od roku 1956) a ilustrátorovi (od roku 1966).

Ceny odovzdáva dánska kráľovná. V roku 2012 získali Cenu Hansa Christiana Andersena za literárnu tvorbu María Teresa Andruetto z Argentíny a Peter Sís z Českej republiky za ilustračnú tvorbu.

Exekutíva IBBY poverila Slovensko patronátom nad celosvetovými oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy v rokoch 1986 a 2006.

Hans Christian Andersen, keďže pochádzal z chudobnej rodiny, získal možnosť hlbšieho vzdelania až v Kodani, kam prišiel v roku 1819. Po neúspešnom pokuse o hereckú dráhu začal písať poéziu i prózu - beletriu a cestopisy -, no známy je najmä tvorbou rozprávok. Napísal ich 156, témy čerpal z ľudových tradícií i bežného života.

V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí 2. júna 2006 odhalili Andersenovu sochu pri príležitosti 165. výročia jeho návštevy Bratislavy. Pamätník odliaty z bronzu zobrazuje rozprávkara spolu s jeho najznámejšími rozprávkovými postavami. Autorom sochárskeho diela je Tibor Bartfay. Socha stojí na mieste, kde sa Andersen v roku 1841 prechádzal.

Zdroje:

www.ibby.org

www.infolib.sk

www.bibiana.sk

www.projektkid.sk