< sekcia Import

Mexiko, Kanada a USA podporili upravenú obchodnú dohodu USMCA

Na archívnej snímke Nancy Pelosiová. Foto: TASR/AP

Nové úpravy umožnili v tejto oblasti sprísnenie dohľadu. Demokratická šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová to privítala a uviedla, že dohoda je teraz podstatne lepšia.

Washington/Mexiko 10. decembra (TASR) - Kanada, Mexiko a Spojené štáty podporili upravenú obchodnú dohodu, ktorá nahradí dohodu o voľnom obchode z roku 1994. Pôvodnú novú dohodu o obchode, ktorú uzatvorili predstavitelia USA, Mexika a Kanady ešte v septembri minulého roka, museli totiž pozmeniť, nakoľko demokrati v USA neboli spokojní s pracovnými ustanoveniami.

Nové úpravy umožnili v tejto oblasti sprísnenie dohľadu. Demokratická šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová to privítala a uviedla, že "dohoda je teraz podstatne lepšia, než bola tá, čo americká administratíva dohodla pôvodne". Dohodu ešte musia schváliť zákonodarcovia všetkých krajín.

Upravená dohoda známa ako USMCA (The United States, Mexico, Canada Trade Agreement) nahradí Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA) podpísanú v roku 1994. Americký prezident Donald Trump už počas prvého roka v prezidentskom úrade vyhlásil, že požaduje prepracovanie NAFTA, ktorú označil za "najhoršiu dohodu,, akú kedy USA uzatvorili". Predstavitelia Kanady a Mexika síce neochotne, avšak predsa súhlasili s prepracovaním dohody, keďže USA sú pre ne najväčším a kľúčovým obchodným partnerom.