< sekcia Import

Miestne dane v Banskej Bystrici budú vyššie aj napriek petícii

Na archívnej snímke primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Foto: TASR/Branislav Račko

Všeobecne záväzné nariadenie počíta s 50-percentnou úľavou pre seniorov nad 62 rokov, zdravotne ťažko postihnutých a osoby v hmotnej núdzi.

Banská Bystrica 10. decembra (TASR) – Poslanci Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici schválili v utorok návrh nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré upravuje výšku sadzieb daní z nehnuteľností a poplatok za komunálny odpad. Poslancov neobmäkčila ani petícia proti razantnému zvyšovaniu daní, ktorú v meste pod Urpínom podpísalo viac než 5200 ľudí. Banskobystričania od roka 2020 zaplatia v niektorých prípadoch výrazne viac.

Ako zdôraznil primátor Ján Nosko, sadzby miestnych daní sa naposledy zvyšovali v roku 2012. "Zamestnanci materských škôl, školských jedální, sociálnych zariadení a mestskej polície majú výrazne vyššie platy. Pri zimnej údržbe chodníkov ich plocha na základe chodníkovej novely narástla o 310.000 štvorcových metrov. Budeme mať viac mechanizmov na letnú a zimnú údržbu, zvýšili sme aj frekvenciu čistenia chodníkov. Pozitívom je skvalitňovanie odpadového hospodárstva, o čom svedčí viac než 6000 nových nádob, 160 polopodzemných kontajnerov, 28 nových vozidiel na odvoz odpadu s GPS monitoringom, umývanie kontajnerov či dočisťovanie stojísk. Ak sme v roku 2012 mali 192 pracovníkov v sociálnych službách mesta, v roku 2020 ich bude 285. Investujeme tiež do mestskej hromadnej dopravy," zdôvodnil Nosko potrebu úpravy daní.

Banskobystričania po novom zaplatia napríklad za byt s rozlohou 70 štvorcových metrov mesačne o 99 centov viac, za jednopodlažný dom s rozlohou 120 štvorcových metrov o 2,5 eura navyše za mesiac, za podobný prízemný dom o dve eurá, daň za pozemok v prípade záhrady veľkej asi 800 štvorcových metrov sa zvýši o 71 centov a za garáž s rozlohou 20 štvorcových metrov zaplatia o 67 centov viac. Daň za priemyselnú stavbu na ploche okolo 500 štvorcových metrov ide hore o 58,33 eura mesačne a za stavbu na podnikanie s výmerou 300 štvorcových metrov bude vyššia o 35 eur. Poplatok za komunálny odpad sa zvyšuje o 31 centov mesačne.

Ako dodal primátor, VZN počíta s 50-percentnou úľavou pre seniorov nad 62 rokov, zdravotne ťažko postihnutých a osoby v hmotnej núdzi.