Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Import

Na Ukrajine pôjde polovica budúcoročného štátneho rozpočtu na obranu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Ukrajina tento rok získala finančnú pomoc vo výške 32 miliárd eur. V roku 2022 to bolo 29 miliárd eur.

Kyjev 19. októbra (TASR) - Ukrajinský parlament vo štvrtok v prvom čítaní schválil rozpočet na rok 2024, z ktorého približne polovica pôjde na obranný sektor. Rozpočet ešte musí parlament schváliť v druhom čítaní. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Prioritami vlády na budúci rok sú akumulácia finančných prostriedkov na obranu a bezpečnosť a zabezpečenie rôznych druhov sociálnych dávok pre obyvateľstvo, "aby sa priblížilo víťazstvo Ukrajiny" vo vojne s Ruskom, uviedol minister financií Serhij Marčenko.

Zákon o rozpočte podľa poslanca Jaroslava Železňaka predpokladá príjmy vo výške viac ako 43 miliárd eur. Výdavky budú približne dvojnásobné – na úrovni 85 miliárd eur.

Ukrajina tento rok získala finančnú pomoc vo výške 32 miliárd eur. V roku 2022 to bolo 29 miliárd eur.

Marčenko minulý týždeň pre agentúru Reuters povedal, že sa u darcov objavuje "únava", keďže vojna s Ruskom sa predlžuje. Napriek tomu chce ukrajinský minister financií pokračovať v spolupráci s medzinárodnými partnermi s cieľom získať peniaze na vyrovnanie deficitu.

V minulom roku sa výkonnosť ukrajinského hospodárstva prepadla približne o tretinu. V dôsledku vojny odišli z Ukrajiny milióny ľudí, narušili sa logistické trasy a dodávateľské reťazce, energetický sektor a kritickú infraštruktúru poškodili letecké útoky.

Kyjev tvrdí, že podniky na Ukrajine sa prispôsobili novej realite a preto je opatrne optimistický, pokiaľ ide o hospodárske vyhliadky do konca tohto roka a na budúci rok. Po očakávanom zvýšení HDP o 4,7 percenta v tomto roku vláda na budúci rok predpokladá hospodárky rast na úrovni približne piatich percent.

Kyjev financuje svoje výdavky na obranu z príjmov z daní, ciel a domácich pôžičiek. Pomoc zo Západu umožňuje financovať sociálne a humanitárne výdavky. Vláda v tomto roku pôvodne plánovala vynaložiť na obranu 28 miliárd eur, ale túto rozpočtovú kapitolu musela už dvakrát navýšiť.