Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Import

Nadácia Výskum rakoviny a SAV organizujú konferenciu k 7. marcu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Mottom tohtoročného Dňa výskumu rakoviny bude heslo Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) "Rakovina - Nie je to mimo nás".

Bratislava 3. marca (TASR) - Deň výskumu rakoviny, 7. marec, má za cieľ upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu. Význam výskumu rakoviny pre ďalšie napredovanie v boji s týmto ochorením si Nadácia Výskum rakoviny, odborná i širšia verejnosť pripomenie tento rok deviatykrát.

"Prostredníctvom aktivít k tomuto dňu Nadácia každoročne informuje verejnosť, ale aj politikov a slovenskú vládu, že výskum je na začiatku každej liečby. Súčasne však upozorňuje aj na mnohé špecifické problémy, s ktorými sa onkologický výskum a zdravotná starostlivosť o onkologického pacienta na Slovensku stretáva. Snaží sa pripomenúť vláde SR nutnosť prijať Národný onkologický program, postavený na rešpektovaní súčasnej úrovne poznatkov znalostnej spoločnosti," uviedol pre TASR manažér Nadácie Výskum rakoviny (NVR) Ján Juráš.

Mottom tohtoročného Dňa výskumu rakoviny bude heslo Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) "Rakovina - Nie je to mimo nás" (Cancer - It is Not Beyond Us).

Nie je to mimo nás - bude aj názov konferencie, ktorú organizuje NVR spolu s Ústavom experimentálnej onkológie (ÚEO) Slovenskej akadémie vied (SAV) pri príležitosti tohtoročného Dňa výskumu rakoviny. Uskutoční sa vo štvrtok 5. marca od 09.30 h v priestoroch ÚEO SAV v Bratislave. Jej súčasťou bude o 11.00 h i okrúhly stôl a tlačová konferencia.

Nadchádzajúca konferencia bude demonštrovať možnosti, ale aj potrebu zásadného posunu vo vnímaní boja proti rakovine. Cieľom je zvýšiť povedomie, že každý na úrovni jednotlivca, spoločnosti a vlády môže aktívnym spôsobom prispieť k urýchleniu pozitívnych zmien, ktoré sú výsledkom úsilia vedcov, lekárov a pacientov v boji proti nádorovým ochoreniam.

Medzi prednášateľmi na konferencii budú Pavel Kotouček z Homerton University Hospital London, Miroslav Hrianka zo Slovenskej myelómovej spoločnosti, Boris Mravec - Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, hostia z Jesseniovej lekárskej fakulty UK a ďalší odborníci.

Vedci, lekári, zástupcovia profesijných a pacientskych organizácií a združení sa zúčastnia aj na stretnutí pri Okrúhlom stole v rámci konferencie. Očakáva sa účasť dekana Lekárskej fakulty UK Juraja Šteňa, prezidentky Ligy proti rakovine Evy Sirackej, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú onkológiu Stanislava Špánika a ďalších významných hostí, informoval Juráš.

Symbolom Dňa výskumu rakoviny je snežienka, krehký kvietok, ktorý sa napriek nepriazni počasia prediera na svet, aby ako prvý privítal jar. Pripomína tak slovenský onkologický výskum, ktorý napriek ťažkostiam, problémom a stálemu nedostatku financií krok za krokom prináša nové poznatky a tieto pomáhajú víťaziť nad nádorovými ochoreniami. Autorom loga Dňa výskumu rakoviny je akademický maliar Miroslav Cipár, priblížil symbol 7. marca manažér nadácie Ján Juráš.