Quantcast
< sekcia Import

Nadváha a obezita spôsobujú rakovinu pol milióna ľuďom ročne

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Výsledky prieskumu zdôrazňujú, aké je dôležité pomáhať ľuďom, aby si v záujme zníženia rizika ochorenia na rakovinu udržiavali zdravú telesnú hmotnosť.

Londýn 26. novembra (TASR) - Približne pol milióna prípadov rakoviny ročne zaznamenajú u ľudí trpiacich nadváhou alebo obezitou, pričom tento problém je zvlášť závažný v Severnej Amerike, uviedla v dnešnom vyhlásení Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v štúdii uverejnenej v časopise The Lancet Oncology uviedla, že vysoký index telesnej hmotnosti (BMI) sa v súčasnosti stal hlavným rizikovým faktorom rakoviny, zodpovedným za približne 3,6 percenta - alebo 481.000 - nových prípadov rakoviny v roku 2012.

"Počet rakovinových ochorení spojených s obezitou a nadváhou podľa očakávania globálne porastie spolu s ekonomickým rozvojom," povedal podľa agentúry Reuters riaditeľ IARC Christopher Wild.

Výsledky prieskumu podľa neho zdôrazňujú, aké je dôležité pomáhať ľuďom, aby si v záujme zníženia rizika ochorenia na rakovinu udržiavali zdravú telesnú hmotnosť, ako aj pomáhať rozvojovým krajinám vyhnúť sa problémom, ktorým v súčasnosti čelia bohatšie štáty.

Štúdia uvádza, že Severná Amerika doposiaľ čelí najväčšiemu problému v súvislosti s rakovinou spätou s telesnou hmotnosťou - s približne 111.000 diagnózami rakoviny spojenej s obezitou v roku 2012, čo predstavuje 23 percent globálnych prípadov rakoviny súvisiacich s vysokým indexom BMI.

V Európe je obezita zodpovedná za približne 6,5 percenta, čo je 65.000 všetkých nových prípadov rakoviny ročne.

Vo väčšine ázijských krajín je síce pomer rakovinových ochorení spojených s vysokou telesnou hmotnosťou menší, stále však zaznamenávajú desaťtisíce prípadov rakoviny kvôli veľkému počtu a hustote obyvateľstva, uvádza IARC.

Na druhej strane je v Afrike obezita zodpovedná len za 1,5 percenta prípadov rakovinových ochorení.

Vysoký index BMI - váha v kilogramoch vydelená výškou v metroch na druhú - zvyšuje riziko rozvoja rakoviny pažeráka, hrubého čreva, konečníka, obličiek, pankreasu, žlčníka, prsníka, vaječníkov a maternicovej sliznice. Ako nadváha sa klasifikuje index BMI vyšší než 25, kým za obezitu sa považuje index BMI 30 a viac, vysvetľuje agentúra Reuters.