Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Import

Najdlhšie prstencové zatmenie Slnka v 21.storočí nastalo pred 15 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Zatmenia Slnka, najmä úplné a prstencové, ľudí fascinovali už od nepamäti a nie je sa čomu čudovať.

Bratislava 15. januára (TASR) – Denná i nočná obloha prináša množstvo pôsobivých úkazov. Jeden z nich sa odohral 15. januára 2010, keď nastalo najdlhšie prstencové zatmenie Slnka v 21. storočí. Trvalo 11 minút a 8 sekúnd a bolo viditeľné z Indického oceánu, uvádza NASA. TASR pri príležitosti 15. výročia tejto udalosti prináša výberový textový prehľad faktov o zatmeniach Slnka.

Zatmenia Slnka, najmä úplné a prstencové, ľudí fascinovali už od nepamäti a nie je sa čomu čudovať. Ľudia v minulosti pripisovali premenu jasného dňa na temnú noc a následné opätovné nastolenie vlády svetla pripisovali zvyčajne moci a hnevu bohov a hľadeli na tieto úkazy s úžasom a zrejme aj nemalou dávkou bázne a strachu. Dnes už je vďaka vede známe, ako zatmenia vznikajú, čo ich spôsobuje a dajú sa dokonca aj veľmi presne predpovedať. Napriek tomu však nad nimi ľudstvo neprestáva žasnúť a naďalej ho fascinujú.

Prírodný úkaz, ktorý sa označuje ako zatmenie Slnka, vzniká vďaka vzájomnému pohybu troch vesmírnych telies - Slnka, Mesiaca a Zeme. Úplné zatmenie vzniká vtedy, keď sa Slnko, Mesiac a Zem zoradia do jednej priamky a Mesiac vrhne na povrch Zeme tieň. Tam, kde dopadne úplný tieň, "umbra", sa zdanlivý priemer mesiaca zdá byť väčší ako priemer Slnka na oblohe, a Mesiac nakrátko zablokuje všetko slnečné svetlo.

Umbra však dokáže pokryť iba malú oblasť povrchu. Okolo nej sa nachádza oblasť polotieňa zvaná "penumbra" umožňujúca sledovať čiastočné zatmenie Slnka. Veľkosť zakrytej časti slnečného disku závisí od vzdialenosti pozorovateľa od umbry – čím je pozorovateľ k umbre bližšie, tým je zakrytá časť Slnka väčšia.

Špeciálnou kategóriou čiastočných zatmení Slnka sú prstencové zatmenia. Mesiac pri nich celý prechádza popred disk Slnka, no nedokáže našu hviezdu celkom zakryť, pretože sa nachádza príliš ďaleko od Zeme. Pri tomto type zatmení preto okolo Mesiaca zostáva úzky žiariaci kruh Slnka. Oblasť tieňa, z ktorej možno pozorovať prstencové zatmenia Slnka, sa označuje ako "antumbra".

O pradávnej fascinácií ľudí zatmeniami Slnka svedčí množstvo historických záznamov z celého sveta. Potenciálne najstarším môžu byť petroglyfy v Loughcrew Megalithic Monument v okrese Meath v Írsku. Podľa amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) môžu byť špirálové a kruhové petroglyfy, teda obrazy vytvorené na povrchu kameňa dlabaním, tesaním, rezaním či obrusovaním, záznamom zatmenia Slnka z 30. novembra 3340 pred n. l. Úrad však dodáva, že vedci o význame obrazcov naďalej polemizujú.

Najstarším zaznamenaným zatmením Slnka bolo zatmenie pozorované 5. marca 1233 pred n. l. v meste Ugarit na území dnešnej Sýrie. Vedci k dátumu dospeli na základe analýzy hlinenej tabuľky objavenej v roku 1948 v ruinách Ugaritu. Pôvodne sa predpokladalo, že zatmenie sa odohralo 3. mája 1375, teda takmer o 141 rokov skôr.

Úplné zatmenie Slnka môže podľa výpočtov NASA teoreticky najdlhšie trvať sedem minút a 32 sekúnd. Dosiaľ sa mu podľa výpočtov NASA najviac priblížilo zatmenie z 15. júna 743 pred n. l. – trvalo sedem minút a 28 sekúnd a bolo ho možné pozorovať vo vodách Indického oceánu pri pobreží dnešnej Kene a Somálska.

Veľmi dlhé zatmenie Slnka bolo pomerne nedávno možné pozorovať aj 30. júna 1973 v africkej púšti Sahara neďaleko trojmedzia Alžírska, Mali a Nigeru. Trvalo sedem minút a štyri sekundy.

Zatiaľ posledné dobre pozorovateľné prstencové zatmenie Slnka sa odohralo 14. októbra 2023. Bolo viditeľné zo západu USA, strednej Ameriky, Kolumbie a Brazílie, píše server Space.com.

Z územia Slovenska bolo zatiaľ posledné čiastočné zatmenie Slnka možné pozorovať 25. októbra 2022. Mesiac počas neho zakryl 42 až takmer 50 percent slnečného kotúča v závislosti od stanovišťa pozorovateľa. Najmenšiu časť zakrýval na juhozápade krajiny, najväčšiu na severovýchode.

Posledné úplné zatmenie Slnka viditeľné z územia Slovenska určite nemá žiadnych žijúcich pamätníkov – odohralo sa totiž 7. augusta 1842. Najbližšie nastane až 10. júla 2135.

V živej pamäti nepochybne zostalo zatmenie Slnka z roku 1999, konkrétne z 11. augusta. Mesiac vtedy na niekoľko minút zakryl približne 99 percent Slnka, úplné zatmenie však na slovenskom území nenastalo. Pás totality, teda dráha umbry putujúcej po povrchu Zeme, viedol vtedy Maďarskom a mnoho ľudí sa tam vtedy vydalo úplné zatmenie Slnka pozorovať.

Prstencové zatmenia Slnka z územia Slovenska najbližšie nastane až 13. júla 2075. Avšak už tento rok, konkrétne 29. marca 2025 približne o 11. hodine a 43. minúte, bude zo Slovenska možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Mesiac ale zakryje iba malú časť v pravej hornej časti slnečného disku. V roku 2026 bude možné pozorovať úplné zatmenie Slnka v Európe. Nastane 12. augusta a pás totality prejde cez Island, juh Francúzska a sever Španielska.

Zatmenia Slnka človeka fascinovali po tisíce rokov a neprestávajú ho fascinovať ani v súčasnosti. Svedčia o tom nielen záznamy v podobe petroglyfov, hlinených tabuliek či starých rukopisov, ale aj diela modernej popkultúry ako napríklad film 2001: Vesmírna odysea, začínajúci sa dlhou scénou so zatmením Slnka, prípadne film Jastrabia žena, kde je zatmenie Slnka v samom centre zápletky filmu. Možno preto predpokladať, že zatmenia Slnka budú ľudí naďalej fascinovať aj v menej či viac vzdialenej budúcnosti.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.