Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Import

Obec Badín navštívil aj britský princ Charles a pápež Ján Pavol II.

Pohľad na Kňazský seminár sv. Františka Xaverského v obci Badín v obci Badín (okr. Banská Bystrica) pri príležitosti seriálu Mestá a obce Slovenska. Foto: TASR/Branislav Račko

Pre obec, kde kedysi pôsobil slovenský národovec, štúrovec, evanjelický kňaz A. H. Krčméry, ktorý je tam aj pochovaný, a často ju navštevoval i básnik Andrej Sládkovič, je dnes typický stavebný boom.

Badín 16. mája (TASR) – Bagyon v roku 1424, Wedin v roku 1503, neskôr Badyn či maďarsky Erdobádony – to všetko boli názvy obce v srdci Slovenska, ktorej sa v ľudovej reči nepovedalo inak ako Badín. Obec leží na východných svahoch Kremnických vrchov v úzkej doline potoka Badín. Je na polceste medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, hraničia tam tri okresy – Banská Bystrica, Zvolen a Žiar nad Hronom. Zavítal do nej i britský princ Charles, ktorého zaujímala Národná prírodná rezervácia Badínsky prales, ale aj pápež Ján Pavol II., ktorý zamieril do Kňazského seminára sv. Františka Xaverského.

Prvá písomná zmienka o obci sa datuje rokom 1232. Podľa historických dokumentov pôvodným zamestnaním obyvateľov bola starostlivosť o kráľovské lesy, ktorých komplex tvoril rajón kráľovskej poľovačky. Ak obec mala v roku 1713 iba 413 obyvateľov, v roku 1869 ich už bolo 1085. Dnes v nej žije 1925 ľudí a ako s úsmevom tvrdí starosta Badína Pavol Hric: "Dal som si takú métu, že do konca roka 2015 ich budeme mať 2000." Len na tohtoročnom uvítaní detí do života, ktoré sa začiatkom roka konalo v miestnej obradnej sieni, pozvali 20 detí. Toľko sa ich narodilo za posledný rok.Pre obec, kde kedysi pôsobil slovenský národovec, štúrovec, evanjelický kňaz A. H. Krčméry, ktorý je tam aj pochovaný, a často ju navštevoval i básnik Andrej Sládkovič, je dnes typický stavebný boom. "Veľa ľudí sa tu snaží zakúpiť stavebný pozemok a postaviť si rodinný dom," konštatoval pre TASR Hric.

"Na území obce sa nachádzajú tri ťažné andezitové lomy, elektráreň, čistiareň odpadových vôd, v katastri Badína máme golfové ihrisko Tri duby a zasahuje k nám aj letisko Sliač, ktoré v minulosti patrilo celé do nášho katastra. V obci máme desať rokov multifunkčnú športovú halu, futbalové ihriská, evanjelický kostol z roku 1866, kedy bol posvätený, a rímskokatolícky gotický kostol z roku 1397 s renesančným opevneným múrom z roku 1636," uviedol starosta.

Pýchou obce je však najmä unikátny Badínsky prales s vertikálnym zeleným parkom, jediným na Slovensku od roku 1913. Starý bukovo-jedľový prales sa rozprestiera na ploche takmer 31 hektárov.

Zaujímavosti o Badíne sa dnes ľudia dozvedia aj prostredníctvom internetu, kde sa len pred mesiacom objavil krátky videodokument o "malej dedinke na veľkom sladkovodnom jazere". Pripomína, že Badín je najväčšia obec v Banskobystrickom okrese v prepočte na ornú pôdu, že v 18. storočí sa odtiaľ dovážali vína na kráľovský dvor vo Viedni, ale aj to, že za prvej Československej republiky tam bol prvý štátny žrebčín a začiatkom 50. rokov i líščia farma. Nezabudol ani na fakt, že v dedine je aj pálenica a každoročne sa tam súťaží vo varení ich typického jedla, akým je fučka.