< sekcia Import

Poslanci za KDH navrhujú odškodnenie za nežiaduce účinky očkovania

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv lekári vlani nahlásili 158 podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho 60 závažných.

Bratislava 11. júna (TASR) - Opoziční poslanci Ivan Uhliarik a Jozef Mikloško (obaja KDH) navrhujú, aby štát odškodňoval ľudí za nežiaduce účinky vakcín z povinného očkovania. Na dnešnom rokovaní parlamentu predložia pozmeňujúci návrh k novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Súčasný právny poriadok totiž podľa poslancov neumožňuje poškodeným účinne sa domôcť svojich práv.

"Ak má štát záujem na tom, aby sa ľudia povinne očkovali, mal by prebrať zodpovednosť za to, keď sa vyskytnú nejaké problémy," skonštatoval Uhliarik. Exminister zdravotníctva vysvetlil, že prípadné odškodnenie by malo slúžiť najmä na zmiernenie nákladov liečby. Odhaduje, že ročne by na tento účel bolo potrebných asi 66.000 eur. Dôkazové bremeno by nebolo na pacientovi, ale na štáte.

Uhliarik priblížil, že v budúcnosti by na odškodňovanie mohol slúžiť fond, do ktorého by prispievali farmafirmy vyrábajúce vakcíny, alebo ich distribútori. Vie si predstaviť napríklad jednopercentný príspevok z ceny očkovacej látky. "Nie je to nová vec, nie je to opozičný návrh," skonštatoval s tým, že v utorok (10.6.) sa odsúhlasilo zriadenie takéhoto fondu v Česku. V iných krajinách má tento mechanizmus fungovať už dlhšie.

"Čo sa týka nežiaducich účinkov očkovania, je potrebné povedať, že do dnešného dňa na Slovensku nebol preukázaný a potvrdený ani jeden prípad trvalých následkov očkovania na zdravotný stav pacienta. Aj pri očkovaní, rovnako ako pri inej liečbe platí, že o poškodení zdravia rozhoduje súd," reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Šoltésová. Poznamenala, že ak by súd rozhodol o priznaní odškodného, ministerstvo, ako aj iné subjekty by sa museli daným rozhodnutím riadiť.

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv lekári vlani nahlásili 158 podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho 60 závažných. V roku 2012 dostal ústav 202 hlásení, z toho 54 závažných. Čísla sa týkajú všetkých očkovacích látok nielen tých z povinného očkovania. Na Slovensku sa povinné očkovania vykonáva proti desiatim infekciám. Na podnet nitrianskeho krajského súdu Ústavný súd rozhoduje, či je legislatíva o povinnom očkovaní detí v súlade s Ústavou SR.