Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Import

OĽaNO: Nová vláda nedostane dôveru hnutia, neobnoví dôveru v štát

Na snímke zľava predseda OĽaNO Igor Matovič, líderka hnutia Veronika Remišová, poslanci OĽaNO Ján Budaj a Gábor Grendel. Foto: TASR - Marko Erd

Hnutie zdôrazňuje, že výmena Roberta Kaliňáka za Tomáša Druckera na poste ministra vnútra nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Bratislava 22. marca (TASR) - Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú vo štvrtok vymenoval prezident SR Andrej Kiska, nedostane v Národnej rade SR dôveru opozičného OĽaNO. Podľa hnutia to nie je kabinet, ktorý obnoví dôveru ľudí v inštitúcie a štát."Vláda, ktorú na príkaz Roberta Fica zostavil Peter Pellegrini, nebude mať v parlamente dôveru hnutia OĽaNO a neposunie Slovensko dopredu," uviedli lídri OĽaNO Igor Matovič a Veronika Remišová.

Zdôrazňujú, že výmena Roberta Kaliňáka za Tomáša Druckera na poste ministra vnútra nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Takisto sa takouto zmenou nezabezpečí ani nezávislé vyšetrenie káuz spájaných so stranou Smer, o ktorých zavraždený novinár písal," tvrdí OĽaNO.

V rezorte vnútra podľa nich treba urobiť zásadné zmeny aj personálne výmeny. OĽaNO vyzýva na výmenu policajného prezidenta Tibora Gašpara a očistu polície.

Vedenie Policajného zboru SR by sa malo meniť. V príhovore po vymenovaní vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) to povedal prezident SR Andrej Kiska s tým, že na potrebe zmien v policajnom vedení sa zhodol s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD). Drucker potvrdil, že sa chce s Gašparom stretnúť v čo najkratšom čase. Zatiaľ nevie, koho odvolá a koho ponechá vo funkcii.

OĽaNO prekážajú v novej vláde viaceré nominácie. "Na svojich postoch ostali ministri, ktorí dlhodobo nedosahujú dobré výsledky," uviedlo hnutie, pričom poukazuje na ministerku školstva Martinu Lubyovú (nom. SNS), šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (nom. SNS) či ministra obrany Petra Gajdoša (SNS).