Quantcast
< sekcia Import

Ombudsmanka navrhla štyroch kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Na archívnej snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Bratislava 7. januára (TASR) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v pondelok predložila parlamentu návrhy štyroch kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Ide o Evu Kováčechovú, Petra Kresáka, Jána Šikutu a Jána Štiavnického. Šikuta, Štiavnický aj Kresák už boli na zozname kandidátov, navrhli ich iné inštitúcie. Novým menom je teda Kováčechová.

Ako informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, do procesu boli zapojené aj mimovládne organizácie, s ktorými Patakyová komunikovala pri hľadaní osobností.

Prednosťou kandidátky Kováčechovej je podľa ombudsmanky pôsobenie v treťom sektore. "Domnievam sa, že práve skúsenosti s tretím sektorom by mohli vniesť nový náhľad a rozmanitosť prístupov do činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky," vysvetlila.

Šikutu nominovala organizácia Transparency International Slovensko, na kandidatúre Štiavnického sa ombudsmanka zhodla s Iniciatívou za lepšiu advokáciu.

Verejná ochrankyňa práv získala kompetenciu podávať návrhy na voľbu kandidátov na sudcov ÚS SR v novembri minulého roka.

Schôdza ústavnoprávneho výboru sa má začať 22. januára. Jeho predseda Róbert Madej (Smer-SD) potvrdil, že vypočutie kandidátov výborom sa začne 23. januára a vyhradené naň majú tri dni.

Na vypočutí kandidátov bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť.

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Šéfka súdnej rady navrhla 4 kandidátov na sudcov ÚS, medzi nimi aj M. Jankovskú


Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková v pondelok predložila parlamentu návrhy štyroch kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Ide o Pavla Malicha, Danielu Švecovú, Petra Melichera a štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú. Malich a Švecová už boli na zozname kandidátov, navrhli ich iné inštitúcie. Novými menami sú Melicher a Jankovská.

Všetci títo kandidáti podľa šéfky súdnej rady spĺňajú zákonom stanovené kritériá. "Obzvlášť som sa zameriavala na oblasti, v ktorých sa vo svojej praxi realizovali, ako aj v ktorých aktuálne pôsobia, a zároveň majú skúsenosti zo súdnej praxe, čo vnímam ako bonus. Osvedčili tým schopnosť aplikovať a vykladať právny poriadok SR," spresnila. Vzhľadom na dlhodobú zaťaženosť justície osvedčili  podľa jej slov tiež schopnosť zvládnuť mimoriadnu pracovnú záťaž, ktorá je tiež dôležitá pre pozíciu ústavného sudcu.

Vzhľadom na okruh kandidátov, navrhovaných inými oprávnenými subjektmi, ktorých mená boli v uplynulých dňoch aj medializované, sa predsedníčkin zoznam potenciálne navrhovaných kandidátov zúžil. "Pozitívne vnímam a hodnotím doposiaľ zverejnený zoznam mien. Vyzerá to tak, že v blížiacich sa voľbách bude dostatok kvalitných kandidátov na ústavných sudcov. V rámci okruhu kandidátov, navrhnutých inými subjektmi, sa nachádzajú aj mená, s ktorými sa stotožňujem, nepovažovala som však za právne významné ich duplikovať," povedala Praženková.

Predsedníčka súdnej rady prvýkrát v histórii môže ovplyvniť zloženie Ústavného súdu SR. V októbri minulého roka bol totiž prijatý zákon o ústavnom súde, ktorý priniesol niekoľko zmien. Po novom sa rozšíril okruh subjektov oprávnených navrhnúť kandidáta na sudcu ústavného súdu, a to o verejného ochrancu práv, predsedu súdnej rady či niektorých jej členov.

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR uplynie 16. februára tohto roka funkčné obdobie. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), preto vyhlásil voľby kandidátov na túto funkciu. Okrem samotného predsedu ústavného súdu sa obmení takmer celé jeho trinásťčlenné zloženie.

Posledný termín na podanie návrhov je v pondelok 7. januára. S vypočutím všetkých navrhnutých kandidátov ústavnoprávny výbor začne 23. januára. Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára. Následne budúcich sudcov ústavného sudu vymenuje do funkcie spomedzi navrhnutých kandidátov prezident SR. Deviatim vymenovaným ústavným sudcom začne plynúť dvanásťročné funkčné obdobie dňom zloženia sľubu ústavného sudcu.