< sekcia Import

Šéf OSN varoval, že v niektorých oblastiach Afriky sa ebola šíri ďalej

Foto: TASR/AP

Pan Ki-mun tvrdí, že šírenie nákazy smrtiacim vírusom ebola sa v niektorých častiach západnej Afriky spomaľuje, avšak iné oblasti sú stále veľmi tvrdo zasiahnuté.

Washington 21. novembra (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes varoval, že šírenie nákazy smrtiacim vírusom ebola sa v niektorých častiach západnej Afriky spomaľuje, avšak iné oblasti sú stále veľmi tvrdo zasiahnuté a rýchlosť nákazy prekonáva medzinárodné reakcie.

Najvyšší predstaviteľ svetovej organizácie povedal, že ak svet zrýchli svoje reakcie, "môžeme zvládnuť a ukončiť epidémiu do polovice budúceho roka", informovala agentúra AP.

Hlboké znepokojenie však vyvoláva situácia v Mali, kde zomrelo šesť ľudí a takmer 500 je monitorovaných. Pan Ki-mun vyslal dnes do tejto africkej krajiny generálnu riaditeľku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Chanovú.

Chanová varovala, že "spokojnosť bude našim nepriateľom", a dodala, že úrady v Mali musia bojovať proti tejto chorobe "bez ľútosti".

Pan Ki-mun i šéfka WHO súčasne vyzvali na prácu v regióne prihlásilo viac zdravotníkov a opätovne zdôraznili, že obmedzovanie cestovania nie je prospešné.