Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Import

PELLEGRINI: Neprebral nás ani atentát, politika je v starých koľajach

Prezident SR Peter Pellegrini v TASR TV Foto: TASR TV

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa prezidenta neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 22. decembra (Teraz.sk) – Hoci by Slovensko po prekonaní ťažkých rokov potrebovalo viac pokoja a schopnosti ťahať za jeden povraz aspoň pri otázkach spoločného záujmu, politici naďalej súperia pri všetkých témach, ktoré sú na stole, a živia tým rast politického napätia. V bilančnom rozhovore pre TASR TV to povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Eskalácia napätia sa podľa neho z politiky prenáša do celej spoločnosti, ktorá je stále veľmi polarizovaná. „Myslel som si, že atentát spoločnosťou zatrasie, že sa preberieme a povieme si: Poďme naspäť z tejto nedobrej cesty,“ spomína prezident. To sa však podľa neho nestalo. „Sme v tých istých koľajach a politický systém je ešte viac napätý a ešte viac súperí, ako pred atentátom,“ konštatoval Pellegrini.

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa neho neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície. „Vláda po svojom nástupe pristúpila celkom razantne k plneniu Programového vyhlásenia vlády. Za prvé mesiace urobila množstvo vážnych rozhodnutí a robí ich aj naďalej, len sú zatienené nezhodami vo vládnej koalícii a neustálym súperením koaličných partnerov,“ upozornil prezident. Od vládnej koalície by naopak očakával viac ako len schopnosť dohodnúť sa medzi sebou, mala by byť schopná prijať aj dlhodobé strategické rozhodnutia, v realizácii ktorých budú po nej pokračovať nové vládne kabinety v nasledujúcich volebných obdobiach.

Pozrite si rozhovor s prezidentom v televíznej forme:


Na snahu hľadať politické a programové prieniky medzi politickými stranami preto prezident rezignovať nechce, ale už si nemyslí, že to bude možné napríklad organizáciou veľkého okrúhleho stola za účasti všetkých relevantných politických síl, aký chcel zvolať po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Komunikácia medzi politickými elitami je podľa neho na takej zlej úrovni, že sa nedá zlepšiť jednorazovo alebo rýchlo, je však možné pokúsiť sa postupovať po malých krokoch a organizovať monotematické okrúhle stoly na špecifické témy.

Prezident konštatoval, že rešpektuje existenciu tém, ktoré budú strany na báze ideológie a presvedčenia vždy rozdeľovať, zároveň však vidí množstvo tých, ktoré by mohli byť konsenzuálne. „Ak by sme mali hovoriť o ochrane našich hraníc, bezpečnosti a boji proti nelegálnej migrácii, to by mohla byť téma, kde by sme mohli nájsť naprieč celým politickým spektrom podobný postoj,“ naznačil. Dôležitými spoločnými témami by mohli byť podľa neho otázky energetickej bezpečnosti či dlhodobej vízie slovenského zdravotníctva.

Práve prezidentský palác môže byť podľa Pellegriniho platformou pre konsenzuálnejšie diskusie. „Dnes to v parlamente vrie, lebo to je jednoducho politická aréna. Prezidentský palác je neutrálnou pôdou, kde sú si všetci rovní,“ konštatoval Pellegrini.

Vypočujte si rozhovor s prezidentom vo forme PODCASTU:




Prezident verí, že mu voliči dali dôveru aj preto, že má dlhoročné politické skúsenosti, ktoré môže pri výkone svojho mandátu využiť. Zároveň si uvedomuje, že pri výkone svojej funkcie zastupuje záujmy všetkých voličov, aj tých, ktorí volili jeho súperov, alebo sa hlasovania nezúčastnili. „Z prezidentského paláca sa nemá stať a ani sa nestal opozičný tábor, ktorý nemá robiť nič iné, len kritizovať vládu a snažiť sa ju povaliť. Ale na druhej strane sa z prezidentského paláca nemôže stať ani štvrtý koaličný partner,“ zdôraznil prezident.

Diskontinuita
Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je podľa prezidenta diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. „Každá vláda ruší projekty predchádzajúcej vlády. Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe, ktorý presahuje jedno-dve-tri volebné obdobia a kde vlády rešpektujú priority tohto programu bez ohľadu na to, z akého sú politického spektra,“ upozornil Pellegrini.

Ak každý minister zruší projekty svojho predchodcu a začne počas volebného obdobia s realizáciou vlastnej predstavy, výsledkom podľa prezidenta je, že sa nič nedokončí. „Riadime krajinu od volieb do volieb a preto nás ostatné krajiny, ktoré dokážu prijímať ambiciózne rozhodnutia, predbiehajú,“ konštatoval.

Napríklad Poľsko sa podľa neho realizáciou dlhodobých infraštruktúrnych projektov za posledných desať rokov významne posunulo dopredu. „Predbieha nás v infraštruktúre, v rozhodnutiach o vysokorýchlostných železniciach, ktoré majú pospájať tri najväčšie poľské mestá, dobudovaní diaľnic,“ povedal prezident.

Pellegrini vníma pozitívne, že vláda urobila významné strategické rozhodnutia v energetickej oblasti, očakával by však schopnosť spúšťať dlhodobé projekty aj v ďalších oblastiach. „Ak vláda dokáže prijať ambiciózne rozhodnutie, že ideme postaviť ďalšie dva bloky v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, prečo nemáme takýto ambiciózny plán aj na to, aby sme v priebehu nasledujúcich rokov dobudovali vo všetkých obciach vodovody a kanalizáciu?,“ pýta sa Pellegrini.

Ak chceme prekonať úzku orientáciu každej vlády na aktuálne volebné obdobie, je podľa neho potrebné stanoviť v jednotlivých sektoroch dlhodobé priority, ktoré bude štát potom sledovať aj v priebehu časových období dlhodobo prekračujúcich mandáty jednotlivých vlád.

Na podporu dlhodobých hospodárskych priorít štátu má podľa Pellegriniho slúžiť aj pragmatická zahraničná politika orientovaná na budovanie vzťahov na všetky štyri svetové strany. „Odmietam paušálne tvrdenia, že vláda mení našu zahraničnopolitickú orientáciu. S pánom premiérom aj s vedením parlamentu sme na Deň ústavy podpísali jasnú deklaráciu, že životným priestorom pre Slovensko je Európska únia a NATO, ale, že v nich budeme vystupovať suverénne,“ podčiarkol prezident. „Budúcnosť slovenskej diplomacie a našej malej krajiny je nespochybňovať členstvo v EÚ a NATO, hovoriť tam suverénnym hlasom, ale byť zodpovedným spojencom a partnerom,“ dodal prezident.

Otázka pre prezidenta SR Petra Pellegriniho
Čo by ste želali slovenským občanom pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami a Novým rokom?

- Chcel by som zaželať nám všetkým na Slovensku, aby sme prežili naozaj pokojné vianočné sviatky a do Nového roku sme prišli trochu stíšený, upokojený. Aby sme ich strávili so svojimi blízkymi, pretože nemáme čas sa navzájom stretávať, aby sme viac spolu komunikovali.

A celkovo želám Slovensku, aby na tu bolo viac pokoja, viac radosti, viac nádeje. Aby sme sa opäť viac usmievali tak, ako to bolo zvykom pre slovenský národ. Vždy sme boli nielen pracovití, skromní, slušní, prívetiví, ale vždy sme boli aj veselým národom.-


Máte vy osobne nejaké novoročné predsavzatie?

-Mám predsavzatie, aby som budúci rok nepoľavil zo svojho pracovného tempa. Aby som nepodľahol pohodliu prezidentského paláca, ale aby som pokračoval čo najviac v mojich návštevách slovenských regiónov. Aby som mal čo najviac priameho kontaktu s ľuďmi v každom kúte Slovenska. A aby som doma aj v zahraničí robil takú politiku, aby sa ani na budúci rok ľudia na Slovensku, nielen tí, čo ma volili, ale všetci obyvatelia našej nádhernej krajiny, za mňa nemuseli hanbiť. -

Veľkonočný pondelok bude slnečný

Teploty sa budú pohybovať medzi 20 až 25 stupňov Celzia.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.

- Skupina na podporu islamu a moslimov (GSIM/JNIM), ktorá je odnožou teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch vojenských stanovištiach na severe Beninu.

- Jednu obeť a jedného zraneného si vyžiadal nedeľný izraelský útok na juhu Libanonu, uviedlo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Izrael útok podnikol aj napriek prímeriu, ktoré vládne medzi ním a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

- Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR k prípadu obvineného Daniela B. deklaruje, že si plní úlohy, ktoré jej určujú zákony, ústava a medzinárodné zmluvy. Podotýka však, že sa nevyjadruje ku komunikácii iných štátnych orgánov.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začne po veľkonočných sviatkoch s opravou vozovky na diaľnici D1 pri Považskej Bystrici. Informovala o tom mediálna komunikácia NDS.

- V meste Fiľakovo v okrese Lučenec došlo v noci na nedeľu k rozsiahlemu požiaru polyfunkčnej budovy. Na mieste udalosti zasahovalo 38 profesionálnych i dobrovoľných hasičov.

- Americký prezident J. D. Vance sa na Veľkokonočnú nedeľu krátko stretol s pápežom Františkom, ktorý sa zotavuje zo zápalu pľúc. Oznámil to Vatikán, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas Veľkonočnej nedele vyzval Ukrajincov, aby nestrácali vieru a uviedol, že „skôr či neskôr zlo ustúpi“.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti so sobotnou zrážkou vlaku a dvoch osôb v Bratislave, pri ktorej prišla o život 27-ročná žena. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.