< sekcia Import

Powell: Ekonomika USA sa zotaví, až keď sa ľudia budú cítiť bezpečne

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej kinferencie vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Powell opakovane vyzval vládu na väčšiu podporu pre ekonomiku, napriek tomu na rokovania medzi demokratmi a republikánmi v Kongrese o ďalších stimuloch nedošlo k žiadnemu citeľnému pokroku.

Washington 22. septembra (TASR) - Americká ekonomika sa zotaví z poklesu spôsobeného pandémiou nového koronavírusu až vtedy, keď sa ľudia budú cítiť bezpečne a obnovia svoje bežné aktivity. Uviedol to v pondelok (21. 9.) šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell pred vystúpením v Kongrese.

Šéf Fedu, americkej centrálnej banky, bude od utorka tri dni informovať príslušné parlamentné výbory o stave ekonomiky, ktorá pre tzv. koronakrízu prišla milióny pracovných miest a v 2. kvartáli zaznamenala rekordný pád. Dôvodom boli blokády na zabránenie šírenia koronavírusu.

Aj keď niektoré odvetvia hospodárstva, ako napríklad maloobchodný predaj a realitný trh, zaznamenali prudký rast, vírus sa ďalej šíri a Kongres uviazol na mŕtvom bode, nedokáže sa dohodnúť na ďalších výdavkoch na podporu hospodárstva.

Úplné zotavenie pravdepodobne príde až po tom, keď si ľudia budú istí, že je bezpečné zapojiť sa do širokého spektra aktivít,“ plánuje Powell povedať v utorok členom výboru pre finančné služby počas spoločného vystúpenia s ministrom financií Stevenom Mnuchinom.

Cesta vpred bude závisieť od udržania vírusu pod kontrolou a od politických opatrení prijatých na všetkých úrovniach vlády.

Centrálna banka po vypuknutí pandémie poskytla finančným ústavom bilióny dolárov likvidity a znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu takmer na nulu. Uviedla tiež, že v prípade potreby podnikne ďalšie kroky. Fed však môže iba požičiavať, nie utrácať.

Powell opakovane vyzval vládu na väčšiu podporu pre ekonomiku, napriek tomu na rokovania medzi demokratmi a republikánmi v Kongrese o ďalších stimuloch nedošlo k žiadnemu citeľnému pokroku.

Zákonodarcovia v marci, po vypuknutí pandémie, schválili balík stimulov, ktorý zahŕňal aj príplatky nezamestnaným a program pôžičiek a grantov pre malé podniky. Tieto programy však už vypršali.

V pondelok ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow uviedol, že USA evidujú „udržateľné a silné“ oživenie ekonomiky, ktoré si možno nebude vyžadovať ďalšie stimuly.