Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Import

Príspevok pre Maticu slovenskú sa zvýši na 1,5 milióna eur

Na archívnej snímke sídlo Matice slovenskej v Martine. Foto: TASR Pavol Ďurčo

Poslanci pripomenuli, že MS bola od svojho vzniku oporou slovenského národa a jej súčasným cieľom je budovať v mladých ľuďoch vzťah ku kultúre a dejinám.

Bratislava 5. mája (TASR) - Každoročný príspevok zo štátneho rozpočtu pre Maticu slovenskú (MS) sa má zvýšiť z doterajších 1.344.600 na 1.500.000 eur. Vyplýva to z novely zákona o Matici slovenskej, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

"Ročný rozpočet predmetnej inštitúcie tvorí 1.344.600 eur, pričom dlhé obdobie sa štátna dotácia poskytovaná Matici slovenskej nevalorizovala, čo spôsobilo, že za desať rokov musela inštitúcia prepustiť 70 zamestnancov," skonštatovali predkladatelia.

V súčasnosti je podľa nich matica finančne poddimenzovaná, čo má negatívny dosah aj na činnosť odborných vedeckých pracovísk. A to aj vrátane pracovísk, ktoré sa v regiónoch starajú o miestne odbory a folklórne súbory. Preto navrhovali zvýšenie dotácií a účelových dotácií zo štátneho rozpočtu.

Poslanci pripomenuli, že MS bola od svojho vzniku oporou slovenského národa a jej súčasným cieľom je budovať v mladých ľuďoch vzťah ku kultúre a dejinám. Preto považujú za potrebné riešiť aj otázku financovania a hospodárenia matice, aby malo jej financovanie pozitívny dosah na činnosť stovky kultúrnych ustanovizní, folklórnych súborov a podobne.