Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Import

Problémy so spánkom majú mnohí Slováci, väčšina z nich to nerieši

Ilustračné foto Foto: TASR

Vyše štvrtina Slovákov sa trápi s nespavosťou, dvaja z piatich s ňou bojujú každý deň.

Bratislava 16. júna (TASR) - Polovica Slovákov má problémy so spánkom. Napriek tomu mnohí tento problém s lekárom neriešia a len malá časť ľudí užíva lieky na predpis. Výsledky vyplynuli z marcového prieskumu spoločnosti GfK, ktorý bol realizovaný na vzorke 1000 respondentov na Slovensku a v Česku.

"Spánkové poruchy predstavujú pre Slovákov a Čechov vážny problém. Je preto zarážajúce, že len necelá polovica ľudí to nejako rieši. Spoliehajú sa však prevažne na čaje na spanie, cvičenie a pohybovú aktivitu pred spánkom alebo na všeobecné rady a odporúčania. Len malá časť ľudí užíva na daný problém lieky predpísané lekárom," uviedla Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.

Slováci a Česi uvádzajú rôzne spánkové poruchy ako nespavosť, poruchy dýchania počas spánku, netypické nočné správanie a motorické prejavy, alebo nadmerná denná spavosť. Vyše štvrtina Slovákov sa trápi s nespavosťou, dvaja z piatich s ňou bojujú každý deň.

Na Slovensku sa pacienti s problémami spánku liečia celkovo v 11 spánkových laboratóriách. Napríklad spánkové laboratórium Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) navštívi ročne 450 ľudí. Až 80 percent všetkých pacientov spánkového laboratória UNB sú muži vo veku 40 až 60 rokov. Pacienti sú tu hospitalizovaní dva až tri dni, lekári počas spánku vyšetrujú viacero parametrov ako elektroaktivitu mozgu, polohu tela či okysličenie krvi.

Krátkodobá nespavosť nie je závažný problém, ale ak nespavosť trvá viac ako tri mesiace, mal by človek vyhľadať špecialistu.