Quantcast
< sekcia Import

Pupočníková krv sa v medicíne využíva 25 rokov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Daniel Veselský

Vôbec prvá transplantácia vlastnou pupočníkovou krvou v Európe sa vykonala na Slovensku.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Pupočníková krv bola vlani po kostnej dreni druhým najčastejšie využívaným zdrojom kmeňových buniek v pediatrii. Prvýkrát sa transplantácia pupočníkovej krvi dieťaťu uskutočnila pred 25 rokmi vo Francúzsku, čo pripomenul aj dnešný Deň pupočníkovej krvi. Vôbec prvá transplantácia vlastnou pupočníkovou krvou v Európe sa vykonala na Slovensku.

Pupočníková krv, ktorá bola pôvodne iba biologickým odpadom pri pôrode, sa vo svete doteraz transplantovala 30.000 pacientom s 80 rôznymi diagnózami. Jej liečebný potenciál sa skúma v rámci desiatok klinických štúdií. "Pupočníková krv je vzácny zdroj liečby, ktorý si každý z nás prináša na tento svet," hovorí zakladateľ verejnej aj rodinnej banky pupočníkovej krvi na Slovensku Zohdy Hamid.

Pupočníková krv je popri kostnej dreni zdrojom krvotvorných kmeňových buniek. Využíva sa v tzv. regeneratívnej medicíne. V súčasnosti sú k dispozícii dva spôsoby uchovania pupočníkovej krvi - uloženie do rodinnej banky a darovanie do verejnej (darcovskej) banky. TASR informácie poskytla Daniela Gilányi zo spoločnosti Neopublic Porter Novelli.