Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Import

Register vylúčených osôb z gamblingu sa odporúča ako doplnok k liečbe

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica podotkol, že register má okrem iného predísť aj nepriaznivým efektom hráčstva, ako sú napríklad dlhy.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Register vylúčených osôb (RVO) z gamblingu odporúčajú psychológovia ako doplnok k liečbe patologických hráčov. Má byť pre nich poistkou, ktorá im pomôže abstinovať. Skonštatovala to vedúca terapeutov z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave Monika Brošková.

Doplnila, že aj z reakcií pacientov vyplýva, že sa cítia pokojnejšie a istejšie, ak sú v registri evidovaní. "Aj pacienti, ktorí sa u nás liečia už dlhodobejšie, aj tí, ktorí sa zatiaľ liečia len krátko, nám hovoria, že to, že sa zapísali do registra, znamená, že sa im veľmi uľavilo. Uľavilo sa nielen im, ale aj ich rodinným príslušníkom, ktorí tiež veľmi trpia následkami patologického hráčstva," povedala.

Zdôraznila, že lekár má v prípade diagnostiky patologického hráčstva povinnosť informovať pacienta o registri. Následne si od neho vypýta súhlas alebo nesúhlas s evidenciou. "V prípade, že pacient súhlasí, lekár má povinnosť do troch pracovných dní zaslať hlásenie Národnému centru zdravotníckych informácií, ktoré následne zasiela informáciu Ministerstvu financií SR, ktoré register spravuje," vysvetlila.

Riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica podotkol, že register má okrem iného predísť aj nepriaznivým efektom hráčstva, ako sú napríklad dlhy. "Ľudia, ktorí sú v databáze, majú zamedzený prístup k hraniu. Týka sa to automatov, online hier a kasín," ozrejmil. Zamedzenie vstupu sa netýka napríklad žrebov, tombol, číselných lotérií, okamžitých lotérií alebo kamenných stávkových hier.

V súvislosti so zavedením RVO zaznamenali tiež nárast na linke pomoci pre problémy s hraním. V prvom štvrťroku 2019 na nej prijali 321 oprávnených hovorov, pričom poskytli 262 konzultácií k RVO.

Ako ďalej ozrejmil psychológ bratislavského centra Boris Rášo, prevažne na ňu volajú samotní hráči (60 percent), väčšina z nich sú muži. Príbuzní tvoria 35 percent volajúcich, z nich najviac ženy. Najčastejšou závislosťou volajúcich hráčov sú automaty (69 percent), potom stávkovanie (14 percent) a tiež ich kombinácie (10 percent).

Linka na čísle 0800 800 900 funguje od januára 2013, je anonymná a bezplatná. Dostupná je v pracovných dňoch od 9.00 do 13.00 h, počas víkendov zaznamená hovory záznamník.