Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Import

S Maďarskom sme na seba historicky odkázaní, tvrdí Pavol Paška

Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda NR SR Pavol Paška považuje za "krajne neslušné", ak maďarská strana používa v súvislosti so Slovenskom slová ako Felvidék.

Bratislava 27. júna (TASR) - Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) namieta spôsob, akým bolo zrealizované dnešné komárňanské rokovanie výboru maďarského parlamentu pre spolupatričnosť.

Trvá na tom, že takéto rokovania majú byť realizované štandardným diplomatickým a protokolárnym spôsobom. "S Maďarskom sme na seba historicky odkázaní,"
povedal v rozhovore pre TASR.

Informoval tiež, že svojmu maďarskému partnerovi Lászlóovi Kövérovi ponúka stretnutie.

Tu bude player


-Ako hodnotíte, že predseda výboru pre spolupatričnosť Árpád Potápi nazval komárňanské rokovanie ako schôdzku Felvidéku?-

Nikomu nemôže prekážať, že sa príslušná krajina zaujíma o život svojich krajanov v zahraničí. Robíme to aj my. Nie je nič neobvyklé, ak aj Maďarsko sa zaujíma o ľudí, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti a žijú za hranicami. Ale historicky v kontexte vzťahov Slovenska a Maďarska aj niektoré historické momenty, názvy a artefakty sú dôvodom, aby sme sa na Slovensku zamýšľali, aká je podstata tej starostlivosti o krajanov žijúcich v zahraničí. Považujem minimálne za krajne neslušné, ak sa na oficiálnej úrovni používajú výrazy, ktoré my, Slováci, považujeme za historicky hanlivé a urážajúce.


-Pán Potápi nechápe vaše výhrady voči komárňanskému rokovaniu a tvrdí, že na rokovaní neotvorili témy, ktoré by mali škodiť Slovensku...-

Ja som namietal spôsob, akým naši maďarskí kolegovia k nám prišli. Myslím si, že je to úplne výnimočné z hľadiska nášho spolužitia v EÚ. Pátram v pamäti, ale nenašiel som moment, aby sa niečo podobné zrealizovalo na takejto úrovni v rámci bilaterálnych vzťahov ktorýchkoľvek krajín. To, o čom poslanci na pôde Slovenska hovorili, je ich legitímny prístup ku krajanom, a to nikto nespochybňuje, ale spôsob, akým to bolo zorganizované a uskutočnilo sa, nám prekáža, bude nám prekážať a budeme vždy protestovať, ak sa takéto stretnutia na takejto úrovni nebudú realizovať štandardným diplomatickým a protokolárnym spôsobom.


-Môže to poškodiť slovensko-maďarské vzťahy?-

Dúfam, že nie. Ani to nebolo zámerom. Aj preto sa snažím komunikovať diplomatickým jazykom.

Tu bude player

-Pán Potápi tvrdí, že snahou pomáhať Maďarom na Slovensku pomáhajú aj Slovensku...-

Za kvalitu života kohokoľvek, kto žije na Slovensku a je občanom Slovenska bez ohľadu na to, či sa hlási k slovenskej, maďarskej národnosti alebo inej, nesie SR a jej zvrchované orgány. A Národná rada určite takouto inštitúciou je. Myslím si, a privítal by som, aby ktokoľvek spoza hraníc prenechal zodpovednosť za život občanov SR na tých, ktorí od týchto ľudí dostali na to riadne v demokratických voľbách mandát.


-Ako bude teraz vyzerať spolupráca medzi slovenským a maďarským parlamentom?-

Dúfam, že dobre. Pripravujem list, ktorý odošlem predsedovi maďarského Národného zhromaždenia Kövérovi, a v ňom vyjadrím vôľu, aby sme pokračovali v dialógu, aby sme rozvinuli vzťahy spolupráce medzi národné parlamenty na najvyššej úrovni, výborov, ale aj skupín priateľstva. Dúfam, že tá odozva bude priaznivá. Chceme mať s Maďarskom dobré vzťahy, je to náš sused. Sme na seba historicky odkázaní. A dúfam, že si osvojíme na základe rešpektu a uznania národnej suverenity aj metódy, ktoré sú v Európe obvyklé.


-Keď hovoríte o rešpekte, nedáva Maďarsko svojím konaním, aj dnešným rokovaním, signál, že o spoluprácu až tak nestojí?-

Toto nechcem hodnotiť práve z dôvodu, že našou prioritou je mať dobré susedské vzťahy so všetkými susedmi. Nechcem zbytočne vlievať olej do ohňa. Aj keď ten pohľad oficiálnej maďarskej zahraničnej politiky dáva všetkým, ktorí poznajú históriu aj súčasnosť, dôvod, aby to pomenovávali ako akýsi sentiment, ktorý má určité reálne prejavy. A či sa to páči niekomu, alebo nie, myslím si, že Slovensko má právo byť citlivé na niektoré veci, ktoré sa bolestne dotkli jeho histórie. Aj preto budeme reagovať na niektoré prejavy.

Tu bude player



-Ako?-

Niekedy budeme žiadať vysvetlenie, niekedy budeme razantne veci odmietať, ale vždy s jasnou vidinou cieľa, ktorým by mali byť dobré susedské vzťahy a normálne spolužitie v rámci EÚ.


-Ako si vysvetľujete fakt, že maďarský výbor priznal, že s výjazdovým rokovaním čakal do volieb?-

Môže to byť náhoda. Nemám chuť skúmať, prečo to bolo dnes a nie pred tromi mesiacmi. Od našich partnerov nechceme nič iné, len aby sme používali európske štandardy.


-Čo napíšete predsedovi maďarského parlamentu Kövérovi?-

Okrem odmietnutia toho, čo sa stalo, budem sa naďalej snažiť vzbudiť záujem o riadnu komunikáciu na najvyššej úrovni. Stretnutie na najvyššej úrovni s pánom predsedom Kövérom som ponúkol aj cez pána veľvyslanca.