Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Import

SAV ocenila 13 osobností a vedcov pri príležitosti životných jubileí

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Remiaš

Medzi ocenenými je Peter Baláž z oblasti mechanochémie, Ľubomír Falťan zo sociológie, Bohumila Ferenčuhová z oblasti histórie, Kornélia Goliašová za botaniku a Katarína Jariabková za neuropsychológiu.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila koncom uplynulého týždňa 13 svojich osobností. Tých označuje SAV ako inšpiratívnych ľudí, ktorí sa vede v rôznych oblastiach a podobách venujú celý svoj život a mnohí z nich stále aktívne pôsobia. "Ľudské poznanie je bohatstvom, ktoré nám nikto nevezme. Ocenené osobnosti sú v tomto smere bohaté vďaka svojej vôli, odriekaniu, no najmä vďaka svojej túžbe po poznaní," uviedol vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV Stano Ščepán.

Medzi ocenenými je Peter Baláž z oblasti mechanochémie, Ľubomír Falťan zo sociológie, Bohumila Ferenčuhová z oblasti histórie, Kornélia Goliašová za botaniku a Katarína Jariabková za neuropsychológiu. Za prácu v astronómii bol ocenený Drahomír Chochol, za environmentálnu psychológiu Viera Rosová a za psychológiu František Šebej. Oblasť stavebníctva bola zastúpená Alexandrom Tesárom, lingvistika Jurajom Dolníkom, subjadrová fyzika Stanislavom Dubničkom a krajinná ekológia Blankou Maňkovskou. Vojenské a politické dejiny zastúpil Vojtech Dangl.

Oceneným pri príležitosti ich životných jubileí a za ich dlhoročný prínos pre vedu na Slovensku aj pre samotnú SAV poďakoval predseda SAV Pavol Šajgalík a podpredsedovia SAV - Pavol Siman, Karol Marhold a Miroslav Morocics.