Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Import

Britský fyzik a vynálezca získal patent na prvú diódu pred 120 rokmi

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Príbeh prvej diódy začal v roku 1752, keď americký polyhistor Franklin objavil elektrinu, skutočný pokrok smerom k jej vzniku učinil až o viac než sto rokov neskôr britský fyzik James Clerk Maxwell.

Londýn/Bratislava 16. novembra (TASR) – Britský fyzik a vynálezca Sir John Ambrose Fleming je považovaný za jedného z otcov modernej elektroniky. Toto označenie si vyslúžil nielen celoživotnou prácou na poli fyziky, ale aj patentom usmerňovacej elektrónky s dvoma elektródami - diódy. Získal ho 16. novembra 1904 a v sobotu od tejto udalosti uplynulo už 120 rokov.

Príbeh prvej diódy sa začal odvíjať v roku 1752, keď americký polyhistor Benjamin Franklin objavil elektrinu, no skutočný pokrok smerom k jej vzniku učinil až o viac než sto rokov neskôr britský fyzik James Clerk Maxwell, ktorý v roku 1865 vyslovil predpoklad, že striedavý prúd dokáže vzduchom vyslať elektromagnetické vlny.

Trvalo ďalších 22 rokov, kým Maxwellov predpoklad experimentálne overil a potvrdil nemecký fyzik Heinrich Hertz. Iskrenie, ktoré vzniklo ako výsledok jeho pokusu, sa dnes už pokladá takmer za samozrejmosť, no koncom 19. storočia bolo významnou vedeckou udalosťou. Maxwell počas života pôsobil na rôznych univerzitách. Jedným z jeho žiakov bol aj Fleming, ktorý prejavoval živý záujem o elektrinu. Experimentoval s kohererom – jedným z prvých detektorov elektromagnetických vĺn.

Koherer bol prvý prakticky použiteľný detektor, ktorým bolo možné zachytiť signály na veľké vzdialenosti. Používal sa napríklad aj v Marconiho telegrafoch, ktoré umožňovali spoľahlivú bezdrôtovú komunikáciu na stredné vzdialenosti. Marconi na sklonku 19. storočia, v roku 1896, navštívil Spojené kráľovstvo, aby svoj vynález prakticky demonštroval. Fleming ním bol ohromený, preto onedlho k Marconimu nastúpil do zamestnania a spoločne sa usilovali predĺžiť vzdialenosť, na ktorú bolo možné bezdrôtovo komunikovať s cieľom preklanúť bezdrôtovou komunikáciou Atlantický oceán. Dosiahnuť sa ho podarilo 12. decembra 1901.

Najväčším problémom Marconiho zariadení bola nespoľahlivosť kohererov. Tp sa podarilo vyriešiť vynálezom súčiastky s dvoma elektródami vedúcej prúd iba jedným smerom – diódy. V minulosti sa tieto súčiastky označovali množstvom výrazov – Flemingov ventil, (vákuová) elektrónka alebo elektrónová lampa. Nevyžarovali totiž iba viditeľné svetlo, ale aj elektróny.

Ako základ ich vzniku poslúžili Edisonove žiarovky tvorené rozžeraveným drôtom umiestneným vo vnútri vákuovej sklenenej banky. Diódy sa od nich odlišovali prítomnosťou druhej elektródy s kladným nábojom (anódy) vo vnútri vákuovej banky. Anódu tvoril jeden alebo viacero plieškov prijímajúcich elektróny. Vysielačom bola záporne nabitá elektróda (katóda) – drôt zohrievaný prechodom elektrického prúdu. Zvyšovanie jeho teploty spôsobovalo uvoľňovanie elektrónov – tento princíp fungovania sa nazýva tepelná emisia (termoemisia).

Prepúšťanie elektrického prúdu iba jedným smerom umožnilo rozvoj konverziu striedavého elektrického prúdu výhodného pri prenose elektriny na veľké vzdialenosti na jednosmerný prúd výhodného pre elektrotechnické zariadenia. Na základe Flemingových diód vznikli neskôr aj triódy, teda súčiastky s tromi elektródami. Tretia elektróda mala podobu mriežky vloženej medzi katódu a anódu. Mierna zmena napätia mriežky umožňovala regulovať množstvo elektrónov prechádzajúcich z katódy do anódy. Triódy preto umožňujú zosilňovanie prúdu prechádzajúceho medzi katódou a anódou a používajú sa v mnohých zariadeniach, okrem iného aj v zosilňovačoch pre elektrické gitary.

Postupný rozvoj vedy a techniky priniesol tiež zmeny diód. Objav polovodičov a postupná miniaturizácia umožnili výrazné zníženie spotreby energie, použitie väčšieho množstva diód a vznik ich ďalších typov. Umožnilo to rozvoj nielen spotrebnej elektroniky ako sú, televízory, chladničky, počítače, smartfóny alebo herné konzoly, ale aj nanotechnológií.

Fleming počas aktívnej kariéry pôsobil nielen ako vedecký konzultant, ale vyučoval aj na univerzite. Po odchode do dôchodku sa naďalej zaujímal o elektroniku a rôzne novinky, napríklad o televízory. Zomrel 18. apríla 1945 vo veku 95 rokov v anglickom meste Sidmouth.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.