Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Import

Riaditeľ Stredoslovenského múzea rozpovie o histórii korunovej meny

Na archívnej snímke staré slovenské bankovky. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa Pecníka sa v depozitároch SSM nachádza veľká zbierka historických platidiel, tak mincí, ako aj papierových peňazí.

Banská Bystrica 8. augusta (TASR) – Do roku 2009 sme na platenie používali slovenské koruny a haliere. Tradícia korunovej meny na našom území siaha do dávnejších čias. Vznikla za panovania cisára Františka Jozefa I. v roku 1892 v Rakúsko-Uhorsku, ktorého sme boli súčasťou. Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici pri tejto príležitosti 16. augusta v Matejovom dome uskutoční podujatie s riaditeľom SSM, historikom a numizmatikom Marcelom Pecníkom, ktorý návštevníkom ozrejmí históriu korunovej meny. TASR o tom v pondelok informovala manažérka múzea Dana Kurtíková.

"Peniaz je úžasný prameň poznania o dobe, v ktorej platil. Z nápisov na peniazoch, symbolov, umeleckej úrovne či materiálu je možné veľa zaujímavého zistiť. Okrem toho na koruny a haliere a ich mnohé variácie si mnohí ešte dobre pamätáme a vytvárajú v nás nostalgické pocity. Korunová mena pritom nebola len o systéme peňazí. Už spomenuté výtvarné spracovanie viacerých mincí či bankoviek by sme mohli smelo označiť za umelecké a hodnotné. Tvorcami platidiel v našej minulosti boli Alfons Mucha, Max Švabinský, Otakar Španiel, Mária Medvecká, Albín Brunovský a ďalší," zdôraznil Pecník.

Podľa neho v depozitároch SSM sa nachádza veľká zbierka historických platidiel, tak mincí, ako aj papierových peňazí. Značná časť z nich pochádza práve z obdobia existencie a vývoja korunovej meny medzi rokmi 1892 až 2009.

Ako vyzerali peniaze v našej minulosti, ako vznikali, prečo na niektorých nebol rok a ďalšie informácie sa záujemcovia dozvedia na prednáške Korunová mena v zbierkach múzea a v pamäti ľudí 16. augusta v Matejovom dome.