Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Import

ŠTÚDIA: Zásah veľkého asteroidu jadrovou bombou môže zachrániť Zem

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ak by jadrová bomba mala v budúcnosti odvrátiť asteroid, musela by vybuchnúť najviac niekoľko kilometrov od povrchu telesa a zároveň niekoľko miliónov kilometrov od Zeme

Washington 26. septembra (TASR) – Ľudstvo môže v budúcnosti na odvrátenie asteroidu ohrozujúceho život na planéte použiť jadrovú bombu, uvádzajú vedci, ktorí teóriu testovali v laboratóriu. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Americkí vedci teóriu neoverovali ostreľovaním asteroidov s priemermi niekoľkých stoviek metrov jadrovými hlavicami – takýto experiment by bol príliš nákladný a porušil by Zmluvu o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru, vrátane Mesiaca a iných nebeských telies z roku 1967, skrátene nazývanú aj Kozmický dohovor. Pracovali na Zemi vo výrazne menšej mierke – na približne 12-milimetrové modely asteroidov použili údajne najväčší röntgen na svete umiestnený v Národných laboratóriách Sandia v meste Albuquerque v Novom Mexiku. Zariadenie dokáže vytvoriť najjasnejší záblesk röntgenového žiarenia na svete so silou 80 terawattov, uviedol pre AFP hlavný autor štúdie Nathan Moore z laboratórií Sandia.

Väčšina energie sa pri jadrovom výbuchu uvoľňuje vo forme röntgenového žiarenia. Vo vesmíre nie je vzduch, preto nemôže vzniknúť rázová vlna ani ohnivá guľa ako v atmosfére Zeme. Röntgenové lúče i tak dokážu zasadiť mocný úder.

Röntgenové žiarenie počas pokusu bez ťažkostí odparilo povrch modelov. Odparovanie materiálu podľa Moorea premenilo modely na raketový motor, ktoré sa rýchlosťou približne 250 kilometrov za hodinu pohybovali opačným smerom ako odparujúci sa materiál. Pokus ako prvý potvrdil predpoklady pôsobenia röntgenových lúčov na asteroid, dodal vedec.

Experiment predpokladal použitie jadrovej hlavice so silou jednej megatony (jedného milióna ton dynamitu). Najsilnejšia odpálená jadrová zbraň všetkých čias bola sovietska bomba Cár so silou 50 megaton.

Ak by jadrová bomba mala v budúcnosti odvrátiť asteroid, musela by vybuchnúť najviac niekoľko kilometrov od povrchu telesa a zároveň niekoľko miliónov kilometrov od Zeme, upozorňuje Moore.

Kľúčovým faktorom je čas – úspech misie zaručí iba odhalenie asteroidu v dostatočnom predstihu a dostatok času po zásahu na zmenu trajektórie. Najväčšie asteroidy sa však hľadajú najľahšie, preto tento spôsob obrany môže uspieť, uvádza Moore.

Zatiaľ najväčší test planetárnej obrany Zeme vykonal v roku 2022 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Vedci vesmírnou loďou DART veľkosti chladničky vrazili do 160-metrového asteroidu Dimorphos a úspešne ho výrazne vychýlili z kurzu.

Vrážanie vesmírnymi loďami do obrovských asteroidov však nemusí stačiť. Impaktný kráter Chicxulub na Yucatánskom polostrove s priemerom 170 až 180 kilometrov vytvorilo pred približne 66 miliónmi rokov teleso s priemerom asi desať kilometrov. Podľa štúdie z roku 2009 dosahoval kráter tesne po dopade pred svojím zrútením hĺbku približne 30 kilometrov. Vedci predpokladajú, že náraz zdvihol vlny cunami vysoké až niekoľko kilometrov a vyvrhol do atmosféry množstvo materiálu, ktoré zatienilo Slnko. Asteroid prispel k masovému vymieraniu približne troch štvrtín všetkých druhov na Zemi vrátane dinosaurov.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.