Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Import

Osvetu o ochorení svalová dystrofia bude šíriť kampaň Belasý motýľ

Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, ktoré spôsobuje imobilitu.

Bratislava 21. mája (TASR) - Povedomie o ochorení svalová dystrofia má opätovne zlepšiť kampaň Belasý motýľ, ktorej 13. ročník bude spojený s verejnou zbierkou na podporu detských a dospelých pacientov. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, ktoré spôsobuje imobilitu. Ochorenie sa postupne zhoršuje a vedie k odkázanosti na mechanický a elektrický vozík a ďalšie kompenzačné pomôcky.

Práve preto je súčasťou kampane aj celonárodná zbierka, ktorá sa 14. júna uskutoční v asi 60 mestách. Výťažok sa používa na doplatenie pomôcok pre dystrofikov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré štát nehradí v plnej výške. Verejnosť má možnosť prispieť na účet zbierky aj prostredníctvom zaslania darcovskej sms v hodnote 2 eurá s textom - dms motyl - na číslo 877.

Kampaň realizuje Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD), ktorá je jedinou špecifickou organizáciou zastupujúcou ľudí s nervosvalovým, zhoršujúcim sa ochorením svalová dystrofia. Okrem mnohých iných aktivít poskytuje bezplatné špecializované sociálne poradenstvo.

TASR informoval manažér kampane Jozef Blažek.