Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Valér
< sekcia Import

PLYNOVÝ OBOR SATURN sa počas víkendu dostane do konjunkcie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rovnako ako Jupiter a ďalšie planéty vonkajšej časti slnečnej sústavy nepatrí Saturn medzi terestrické (Zemi podobné) planéty – veda ho klasifikuje ako plynového obra.

Bratislava 16. januára (TASR) – Zimná nočná obloha prináša množstvo pútavých objektov na pozorovanie. Okrem jasného Marsu na nej možno od 17. do 18. januára sledovať voľným okom aj „rande“ Venuše a Saturnu, teda tzv. konjunkciu. Neďaleko nich sa skrýva aj tretia planéta, Neptún, viditeľná už malým ďalekohľadom. TASR prináša textový výber najzaujímavejších informácií o Saturne.

Saturn, klenot slnečnej sústavy, šiesta planéta v poradí od Slnka a posledná planéta, ktorú možno na nočnej oblohe pozorovať voľným okom. Je to druhá najväčšia a druhá najhmotnejšia planéta slnečnej sústavy, jej priemer presahuje deväťnásobok priemeru Zeme, kým jej hmotnosť je 95-násobok hmotnosti Zeme.

Rovnako ako Jupiter a ďalšie planéty vonkajšej časti slnečnej sústavy nepatrí Saturn medzi terestrické (Zemi podobné) planéty – veda ho klasifikuje ako plynového obra. Tvorí ho najmä vodík a hélium, obsahuje však aj stopové množstvo iných prvkov. Vedci predpokladajú, že má pevné jadro, zároveň však nemá pevný povrch ako terestrické planéty. Dôvodom je, že vodík tvoriaci väčšinu planéty sa smerom k jej jadru vplyvom postupne stúpajúceho tlaku a hustoty v nižších vrstvách planéty najskôr mení na kvapalinu a neskôr na kov.

Vonkajšiu atmosféru Saturnu tvorí z 96,3 percenta vodík a z 3,25 percenta hélium, v atmosfére však boli detegované aj stopové množstvá iných chemických látok ako čpavok (amoniak), acetylén, etán, propán, fosfán a metán.

Saturn obieha vo vzdialenosti približne 1,4 miliardy kilometrov (9,5 astronomickej jednotky) – takmer 10-krát ďalej ako Zem a skoro dvakrát ďalej ako Jupiter. Jeden obeh okolo Slnka (rok) preto trvá 10.756 pozemských dní – približne 29,4 pozemských rokov. Deň (jedna rotácia okolo osi) však na Saturne trvá iba desať hodín a 34 minút.

Rotácia planéty spôsobuje, že má tvar splošteného sféroidu – polomer planéty na rovníku je o viac ako desať percent väčší ako polomer na póloch. Aj ostatné plynné planéty sú sploštené, nie však tak výrazne ako Saturn. Jedným z dôvodov výrazného sploštenia môže byť jeho nízka priemerná hustota planéty, iba 0,69 gramu na centimeter kubický. Planéta síce má pevné jadro, jej hustotu však znižuje atmosféra. Saturn je tak jedinou planétou slnečnej sústavy s hustotou nižšou ako má voda.

Počiatky histórie astronomického pozorovania Saturnu majú rovnako ako pri iných planétach hlboké korene siahajúce do staroveku, približne do roku 700 pred n. l.. Z tohto obdobia pochádza podľa amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) najstarší záznam o Saturne pripisovaný Asýrčanom, ktorí tento objekt označovali menom "Ninibova hviezda" alebo "Slnečná hviezda". Ninib je podľa BBC obdoba mena boha zvaného Ninurta zachytenou na jednom z hraničných kameňov. Ninurta bol okrem iného bohom poľnohospodárstva, liečiteľstva i vojny.

O niekoľko storočí neskôr, okolo roku 400 pred n. l., označili starovekí Gréci ten istý objekt, považovaný za potulnú hviezdu, menom titána Krona, ktorého uctievali ako boha poľnohospodárstva a času. Rimania neskôr meno Kronos (písané aj ako Chronos) nahradili jeho rímskym ekvivalentom Saturnom, ktorý zostal nezmenený dodnes.

Prvým pozorovateľom Saturnu cez teleskop bol, ako pri mnohých ďalších planétach, florentský polyhistor Galileo Galilei. Jeho teleskop však bol primitívny a príliš malý. Keď preto Galilei uvidel planétu s prstencami, nedokázal rozoznať, na čo sa pozerá a zapísal si, že Saturn má „uši“.

Prstence Saturnu objavil v roku 1655 Christian Huygens spolu s jeho najväčším mesiacom Titanom, ktorý má ako jediný mesiac v slnečnej sústave hustú atmosféru. O 20 rokov neskôr v roku 1675, Jean-Dominique Cassini medzeru medzi prstencami A a B.

Prvou sondou, ktorá ako prvá navštívila Saturn, bol 1. septembra 1979 Pioneer 11. V rokoch 1980 a 1981 nasledovali prelety sond Voyager 1 a Voyager 2. Prvou sondou, ktorá „zakotvila“ na obežnej dráhe Saturnu, bola 1. júla 2004 sonda Cassini. K Saturnu priviezla aj modul Huygens, ktorý pristál na Titane, skúmal jeho atmosféru a vyhotovil tiež fotografie mesiaca. Misia Cassini-Huygens skúmala sústavu Saturnu 13 rokov a objavila sedem nových mesiacov Saturnu. Planéta ich podľa NASA celkovo má 146.

Vedci Konstantin Batygin a Greg Laughlin v roku 2015 v odbornom žurnále PNAS zverejnili štúdiu, podľa ktorej sa Jupiter v mladej slnečnej sústave po svojom vzniku vydal z vonkajšej časti sústavy smerom k Slnku. Cestou svojou obrovskou gravitáciou doslova vysával materiál, z ktorého vznikali terestrické planéty. O časť materiálu pripravil aj mladý Mars, ktorému tak zabránil dosiahnuť väčšie rozmery. Ak by pokračoval bližšie k Slnku, zrejme by rovnaký osud postihol aj Zem. Našťastie však zasiahol Saturn, ktorý postup Jupitera vplyvom dráhovej rezonancie zastavil a neskôr „kráľa bohov“ odtiahol ďalej od Slnka.

Zaujímavý fakt je, že Saturn bol podľa rímskej mytológie otcom Jupitera. Ak by si Saturn svojho "nespratného syna" neodviedol so sebou, Zem, ako ju poznáme, by zrejme nikdy nevznikla.

Saturn zatiaľ skúmali iba štyri misie, v budúcnosti by sa však toto číslo malo zvýšiť. NASA pripravuje misiu Dragonfly. Dron navštívi rôzne lokality na povrchu Titanu a bude skúmať obývateľnosť Marsu. Na výsledky misie si však budú musieť vedci ešte niekoľko rokov počkať, jej štart je plánovaný na rok 2028

V Maďarsku sa objavilo ďalšie ohnisko slintačky, je 40 km od hraníc SR

Zaviedli okamžité opatrenia a 600 kusov dobytka na farme Rábapordány bude najskôr zaočkovaných a následne v súlade s protokolmi utratených.

- Šesť ľudí utrpelo zranenia pri štvrtkovej streľbe v areáli kampusu Floridskej štátnej univerzity (FSU) v americkom meste Tallahassee. Jeden zo zranených je v kritickom stave.

- Americký prezident Donald Trump i talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá je vo štvrtok na návšteve vo Washingtone, sú presvedčení, že Európskej únii sa podarí s USA dosiahnuť obchodnú dohodu týkajúcu sa ciel.

- Slovenská hokejová reprezentácia uzavrela podujatie Kaufland Challenge 2025 víťazne. Na štadióne v Piešťanoch si slovenský výber pod vedením trénera Vladimíra Országha poradil s Nemeckom hladko 4:0.

- Nákaza slintačky a krívačky sa objavila na ďalšej farme dobytka v Rábsko-mošonsko-šopronskej stolici, tentoraz v obci Rábapordány zhruba 40 kilometrov od slovenských hraníc.

- Rastúce napätie vo svetovom obchode a prudké zmeny v globálnom obchodnom systéme povedú k revízii prognóz Medzinárodného menového fondu (MMF), čo sa týka vývoja svetovej ekonomiky.

- Rusko vo štvrtok opäť varovalo Nemecko, že ak Ukrajina zaútočí na ruskú infraštruktúru nemeckými raketami dlhého doletu Taurus, bude to považovať za „priamu účasť“ Berlína na konflikte.

- Prezident SR Peter Pellegrini zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani. Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Upozornila na to televízia Markíza s tým, že o pokute vo výške 10.000 eur malo rozhodnúť ministerstvo vnútra.

- Európska únia napomáha maďarskej mimoparlamentnej strane TISZA (Rešpekt a sloboda), aby sa dostala k moci. Podľa servera nepszava.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

- Pápež František vo štvrtok navštívil väznicu Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu. Na Zelený štvrtok sa tak stretol s približne 70 väzňami a po modlitbe každého z nich osobne pozdravil.

- V Paríži prebiehajú rokovania popredných amerických, európskych aj ukrajinských predstaviteľov o spôsoboch ukončenia vojny na Ukrajine.

- Najvyšší súd Ruskej federácie vo štvrtok zrušil označenie afganského vládnuceho hnutia Taliban ako teroristickej organizácie.

- Ruský súd vo štvrtok odsúdil bývalého zástupcu náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálporučíka Vadima Šamarina na sedem rokov v trestaneckej kolónii za prijímanie úplatkov v obzvlášť veľkom rozsahu.

- V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v bratislavskej Petržalke sa vo štvrtok dopoludnia príbuzný pacientky vyhrážal personálu zabitím a podrezaním s mečom v ruke. Agresora zadržala polícia.

- Proces v korupčnej kauze exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P., ktorý sa začal v januári, je vo finále. Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ukončil vo štvrtok dokazovanie.

- Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) ukončil prípad zabitia v Košiciach návrhom na podanie obžaloby na oboch policajtov. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

- Holandský futbalový obranca Virgil van Dijk bude pokračovať v Liverpoole aj po skončení prebiehajúcej sezóny. Kapitán anglického tímu vo štvrtok podpísal nový dvojročný kontrakt do roku 2027.

- Odložený zápas 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy medzi MŠK Žilina a FC Košice už pozná náhradný termín. Riadiaca organizácia súťaže Únia ligových klubov (ÚLK) rozhodla, že duel sa odohrá v stredu 23. apríla o 18.00 h.

- Polícia vo východonemeckom Sasku vo štvrtok prehľadala dom, v ktorom žije 16-ročný mladík podozrivý z výroby a prechovávania smrteľne jedovatého ricínu.

- Obal LP-platne Nevermind od americkej grungeovej skupiny Nirvana sa na stredajšej dražbe v Británii predal za 18.600 libier (21.700 eur).

- V severnom Taliansku sa po silných dažďoch vyliali viaceré rieky z brehov. Postihnutý bol najmä región Piemont s hlavným mestom Turínom, kde zosuvy pôdy zastavili premávku na viacerých cestách i železničných tratiach.