Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Import

Týždeň vedy a techniky má ukázať výsledky i potenciál slovenskej vedy

Týždeň vedy. Foto: tyzdenvedy.sk

Bratislava 5. novembra (TASR) – Tohtoročný Týždeň vedy a techniky prinesie viac ako 300 podujatí na celom Slovensku. O jeho poslaní i programe, ktorého súčasťou budú prednášky, prezentácie, výstavy a workshopy, informovali organizátori na dnešnej tlačovej konferencii.

Cieľom už 11. ročníka podujatia, ktoré sa uskutoční v dňoch 10. až 16. novembra, je aj tentoraz popularizovať výsledky slovenskej vedy a samotných slovenských vedcov. Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Pellegriniho by mal týždeň vedeckých aktivít poukázať a predstaviť dobre pochopiteľné i hmatateľné výsledky slovenskej vedy, ktoré už ocenili aj v zahraničí, v kombinácii s prezentáciou vedeckého výskumu, ktorého poznatky možno aplikovať do praxe až po rokoch práce.

"Veľký prínos tohto podujatia v oblasti popularizácie očakávam v tom, že podnietime záujem mladých ľudí o vedu a techniku, a že aj táto séria podujatí podnieti ich uvažovanie o budúcom štúdiu," povedal minister.

Generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR Ján Turňa uviedol, že CVTI bude organizátorom či spoluorganizátorom desiatich podujatí. Zdôraznil, že zámerom podujatia je predstaviť vedu ako dôležitú súčasť tvorby ekonomických hodnôt. "Chceli by sme, aby verejnosť vnímala, že prostriedky vložené do vedy sú zhodnocované tak, ako v máloktorej inej oblasti," povedal Turňa. Preto aj Týždeň vedy a techniky prináša podľa neho tlak na samotných vedcov, aby presvedčili širokú verejnosť o zmysluplnosti svojej práce.

Do Týždňa vedy a techniky sa zapojí aj 47 pracovísk Slovenskej akadémie vied (SAV). Ako informoval organizátor sprievodných podujatí SAV Juraj Marušiak, nepôjde len o Dni otvorených dverí jednotlivých vedeckých ústavov, ale aj o vyslovene popularizačné podujatia zamerané na vedu. Spomenul napríklad prezentáciu superpočítača Aurel či laboratórium v lese na zachytávanie nízkofrekvenčných signálov, ktoré realizuje Ústav merania. "Chceme však popularizovať aj tie oblasti vedy, ktoré nie sú zamerané na technické smery, preto napríklad Ústav slovenskej literatúry bude organizovať cyklus popularizačných podujatí o tom, ako sa o slovenskej literatúre učili študenti v 19. storočí, Ústav etnológie organizuje prednášku o stereotypoch vo vtipoch o Rómoch," povedal Marušiak.

Popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi chcú aj zástupcovia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, ktorí sériou podujatí predstavia svoj projekt prvej slovenskej družice. "Naším cieľom je ukázať, že Slovensko má potenciál na to, aby sa podieľalo na európskom vesmírnom programe. Trochu chceme poukázať aj na to, že Slovensko ako jedna z posledných krajín v Európe nemá svoju družicu a nespolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou," uviedol Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Verí, že prezentácie vzbudia národnú hrdosť.

Týždeň vedy a techniky predstaví aj mladé vedecké nádeje, žiakov a študentov, ktorí sa zaoberajú vedeckým výskumom a svoje objavy prezentujú na súťažnom Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje Asociácia pre mládež vedu a techniku (AMAVET). "Vo štvrtok 13. novembra sa bude prezentovať 85 rôznorodých projektov, napríklad z oblasti fyziky, chémie i biológie," spresnila zástupkyňa AMAVET Gabriela Kukolová.

Počas týždňa vedy a techniky odovzdajú organizátori festivalu aj Cenu za vedu a techniku. Po prvýkrát bude súčasťou bude podujatia filmový festival vedeckých filmov. Podrobný program možno nájsť na stránke www.tyzdenvedy.sk.