Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Import

TÝŽDEŇ VO VEDE: Parazit bojuje proti kliešťom aj komárom tigrovaným

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Parazitované kliešte hynú podľa SAV ešte pred začatím vlastnej reprodukcie.

Bratislava 2. augusta (TASR) - Svet vedy za posledné dni priniesol niekoľko zaujímavých a dôležitých správ. Vedci zo SAV využívajú na boj proti kliešťom parazitickú osičku, spolu s kolegami z Akadémie vied Českej republiky predstavili nový spôsob výroby nanocelulózy a španielski vedci bojujú proti komárom tigrovaným ich sterilizáciou. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Parazitická osička, Ixodiphagus hookeri, pomáha v boji proti kliešťom. Napáda rôzne druhy mäkkých a tvrdých kliešťov vrátane tých, ktoré sa vyskytujú v slovenských podmienkach. Projekt predstavuje významný krok v boji proti kliešťom a ich vektorom, pričom využíva ekologicky šetrné metódy, ktoré môžu zlepšiť verejné zdravie a ochranu zvierat.

"Osička kladie vajíčka do tiel nýmf kliešťov, pričom larvy osičiek sa živia vnútorným tkanivom hostiteľa a nacicanou krvou v tele kliešťa. Dospelé jedince sa prehryzú von z tela napadnutej nymfy, čím usmrtia svojho hostiteľa. Tento proces zabraňuje reprodukcii parazitovaných kliešťov, čo robí z Ixodiphagus hookeri vhodného kandidáta pre biologickú kontrolu kliešťov," priblížila parazitologička Veronika Blažeková z Parazitologického ústavu SAV.

Výskum preukázal, že parazitické osičky sa môžu podieľať na regulácii výskytu a početnosti populácií kliešťov a môžu do istej miery ovplyvňovať aj dynamiku ochorení vyvolaných kliešťami. Parazitované kliešte hynú podľa SAV ešte pred začatím vlastnej reprodukcie.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) predstavili nový spôsob výroby nanocelulózy, najmenších vlákien v celulóze. Vyvinuli ho v spolupráci s Akadémiou vied Českej republiky (AV ČR). Nový spôsob rieši problémy so spotrebou energie či ekologickou udržateľnosťou. Celulóza je nevyhnutná pre výrobu papiera, textílie, potravín či liekov.

"Prinášame lacnú a ekologickú možnosť výroby nanofibrilovanej celulózy s vysokým výťažkom, bez potreby akejkoľvek enzymatickej predbežnej úpravy," povedal Gianmarco Taveri z Ústavu anorganickej chémie SAV.

Vedci SAV a AV ČR si podľa hovorkyne SAV Moniky Tinákovej dali za cieľ vytvoriť metódu, ktorou dokážu nanofibrilovanú celulózu vyrábať mechanickým rozpadom z akéhokoľvek zdroja celulózy. Môže ním byť čistá celulóza, regenerovaná celulóza, bavlna či papier. Nanocelulóza pripravená týmto spôsobom je podľa nej vhodná pre rôzne aplikácie, najmä keramických, kovových a polymérových nanokompozitov.

V laboratóriu v španielskej Valencii vedci chovajú a sterilizujú tisíce samčekov komárov tigrovaných. Vedci sa tak snažia obmedziť šírenie horúčky dengue a iných chorôb prenášaných komármi, ktorých počet narastá v dôsledku klimatickej zmeny.

Centrum pre biologickú kontrolu škodcov vo Valencii, vypúšťa každý týždeň približne 45.000 sterilizovaných samčekov, aby sa mohli páriť so samičkami, ktorých bodnutie prenáša choroby medzi ľuďmi. Takýmto spôsobom môže dôjsť k zníženiu celkovej populácie komárov.

"Je to druh, ktorý sa so zmenou klímy stáva čoraz rozšírenejším. Prostredie pre jeho vývoj je v priebehu roka priaznivé počas dlhšieho obdobia a jeho populácie sa neustále zvyšujú," povedal Vicente Dalmau z oddelenia zdravotníctva v regióne Valencia, odkiaľ pochádzajú vzorky na rozmnožovanie. Vedci tam pomocou žiarenia sterilizujú samčekov v larválnom štádiu.

Komár tigrovaný (Aedes albopictus) sa šíri v celej Európe a v súčasnosti má sebestačné populácie v 13 krajinách vrátane Španielska.

HRABKO: K zmrazeniu platov poslancov počas Matovičovej vlády neprišlo

Koalícia bude podľa Hrabka preferovať vypracovanie vlastného návrhu, iniciatívu hnutia Slovensko nepodporí (správa, PODCAST, VIDEO).

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.