Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Import

TÝŽDEŇ VO VEDE: Medzi mobilmi a rakovinou mozgu nie je spojenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Vrak Titanicu sa rozpadá, na území TANAP-u bol objavený nový druh huby a nová metaštúdia vyvracia spojenie medzi mobilnými telefónmi a rakovinou mozgu.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Vrak Titanicu sa rozpadá, na území TANAP-u bol objavený nový druh huby a nová metaštúdia vyvracia spojenie medzi mobilnými telefónmi a rakovinou mozgu. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Vrak zaoceánskeho parníka Titanic sa vplyvnom mikroorganizmov a morských prúdov postupne rozpadá. Dokazujú to výsledky expedície k vraku lode na dne Atlantického oceána, ktorá sa uskutočnila počas júla a augusta.

Ako napísala agentúra DPA, v rámci expedície spoločnosti RMS Titanic Inc. dve diaľkovo ovládané ponorky vyhotovili viac ako dva milióny fotografických snímok a viac než 24 hodín záznamu vo vysokom rozlíšení. Na ich základe sa zistilo, že na prove lode chýba asi 4,5 metra zábradlia, ktoré skončilo na morskom dne.

Ide o tú časť lode, kde sa vo filme Titanic nakrútenom režisérom Jamesom Cameronom odohrala legendárna scéna hlavných hrdinov filmu Rose a Jacka, stvárnených Kate Winsletovou a Leonardom DiCapriom. Ešte v roku 2022, počas poslednej expedície, bolo toto zábradlie na svojom mieste.

Expedícia však znovu objavila aj bronzovú sochu bohyne Diany, ktorú na podmorských snímkach nebolo badať od roku 1986. Tentoraz ju na záberoch vidno zreteľne, potvrdila podľa agentúry AP šéfka sekcie zbierok z potopeného parníka v spoločnosti RMS Titanic Inc. Tomasina Rayová. Táto spoločnosť má americkým súdom potvrdené exkluzívne práva na artefakty z potopenej lode.

Z územia Tatranského národného parku (TANAP) pochádza nový druh huby určený pre vedu. Správa TANAP-u na webovej stránke informovala, že cesta za jej opisom sa začala ešte v máji 2017. Objaviť a popísať doposiaľ nepoznanú hubu sa podarilo vedúcemu Odboru vedy a výskumu Správy TANAP-u Marošovi Peigerovi.

"Nenápadná belavá, akoby poprášená, rôsolovitá huba rastúca v malých zhlukoch z ležiaceho mŕtveho kmeňa tisu obyčajného sa už na prvý pohľad voľným okom, ale aj neskôr pri skúmaní pod mikroskopom javila neštandardne. Do roku 2024 sa našla iba v TANAP-e, v pralesoch oblasti Sivého vrchu, Liptovských Tatier a Vysokých Tatier, preto dostala vedecké meno Cerinomyces tatrensis," uviedli ochranári s tým, že okrem tisu ju zaznamenali aj na borovici horskej. Táto nejedlá huba rastie najmä na jar a začiatkom leta, približne od mája až do júla.

"Po dlhých rokoch práce na opise morfológie plodníc, mikroskopických znakov, jej ekológie a zrealizovaní DNA analýz bol v roku 2024 článok publikovaný vo vedeckom časopise Fungal Systematics and Evolution. Autormi opisu sú Adam Polhorský, Maroš Peiger a Pavol Tomka," uzatvára Správa TANAP-u.

Medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom rakoviny mozgu nie je spojenie. Vyplýva to z novej metaštúdie, ktorú nechala vypracovať Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Napriek obrovskému nárastu používania bezdrôtových technológií sa v zodpovedajúcej miere nezvýšil počet prípadov rakoviny mozgu, uvádza štúdia zverejnená v utorok. Platí to aj u ľudí, ktorí telefonujú dlho alebo mobilné telefóny používajú viac ako desať rokov.

Záverečná analýza skúmala 63 štúdií vydaných v rokoch 1994 – 2022. Hodnotiteľmi boli odborníci z 11 organizácií z desiatich krajín, medzi ktorými bol aj austrálsky úrad na ochranu pred radiáciou.

Metaštúdia hodnotila účinky rádiofrekvencie používanej mobilnými telefónmi, televízormi, elektronickými detskými pestúnkami a radarmi, uviedol profesor Mark Elwood, ktorý sa na Aucklandskej univerzite zaoberá epidemiológiou rakoviny. Metaštúdia skúmala rakovinu mozgu u dospelých a detí, rakovinu hypofýzy, slinných žliaz a leukémiu a tiež riziká spojené s používaním mobilných telefónov, rádiostaníc alebo vysielačov a vystavenie žiareniu pri práci. Ostatné typy rakoviny budú hodnotené samostatne.

"Žiadna zo skúmaných hlavných otázok nepreukázala zvýšené riziko," vyhlásil Elwood.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.