Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Import

UNESCO víta zrušenie budovania tunela neďaleko Stonehenge

Na archívnej snímke Stonehenge. Foto: TASR

Predošlá konzervatívna vláda premiéra Rishiho Sunaka minulý rok schválila výstavbu tohto tunela napriek snahám aktivistov o zastavenie projektu za 1,7 miliardy libier.

Paríž 31. júla (TASR) - UNESCO v stredu privítalo rozhodnutie Británie zrušiť kontroverzný projekt výstavby tunela v blízkosti historickej lokality Stonehenge, ktorá je súčasťou Svetového dedičstva. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Britská ministerka financií Rachel Reevesová v pondelok oznámila viacero "ťažkých" rozpočtových rozhodnutí a oznámila parlamentu, že niekoľko finančne nezaistených projektov sa za labouristickej vlády premiéra Keira Starmera neuskutoční, a to vrátane plánov na výstavbu cestného tunela v blízkosti Stonehenge v grófstve Wiltshire.

"UNESCO víta rozhodnutie Starmerovej vlády zrušiť výstavbu cestného tunela pod lokalitou Svetového dedičstva Stonehenge," uviedla generálna riaditeľka tejto kultúrnej organizácie OSN Audrey Azoulayová.

UNESCO v júni varovalo, že lokalita Stonehenge môže byť pre tunelový projekt zaradená na zoznam ohrozeného svetového dedičstva. Stonehenge sa nachádza na listine Svetového dedičstva UNESCO od roku 1986.

Predošlá konzervatívna vláda premiéra Rishiho Sunaka minulý rok schválila výstavbu tohto tunela napriek snahám aktivistov o zastavenie projektu za 1,7 miliardy libier.

Tunel mal odľahčiť preťaženie existujúcej hlavnej cesty do juhozápadného Anglicka, ktorá je obzvlášť vyťažená počas prázdninových špičiek, ale odborníci varovali pred "trvalým a nezvratným poškodením" tejto oblasti.

Druidi protestovali proti tunelu na mieste, ktoré považujú za posvätné a kde oslavujú letný a zimný slnovrat - najdlhšie a najkratšie dni v roku.

Stonehenge, postavený v niekoľkých etapách v období približne 3000 až 2300 rokov pred naším letopočtom, je jednou z najvýznamnejších prehistorických megalitických pamiatok na svete z hľadiska veľkosti, dômyselného usporiadania a architektonickej precíznosti.

UNESCO vedie zoznam lokalít so štatútom Svetového dedičstva, čo je prestížny titul určený najhodnotnejším prírodným a človekom vytvoreným pamiatkam. Zaradenie na tento zoznam môže pomôcť podporiť cestovný ruch, ale je spojené aj s povinnosťami chrániť danú lokalitu.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- V okrese Stará Ľubovňa sa aktuálne nachádza približne 50 jedincov medveďa hnedého.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.