Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Import

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: 17. november 1989 – socializmu zvoní umieračik

Foto: Účastníci generálneho štrajku na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Foto: Archív TASR, 27. novembra 1989, P. Lenhart. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



Je polovica novembra roku 1989 a väčšina obyvateľov Československej socialistickej republiky ani netuší, čo prinesú najbližšie dni. Medzi ľuďmi to vrie, aktivizuje sa disent i študentské hnutie. Zásadné politické zmeny sa dejú v okolitých štátoch, predovšetkým v Nemeckej demokratickej republike. Prostredníctvom záberov z archívu TASR si pripomeňme najdôležitejšie udalosti Nežnej revolúcie z novembra 1989.

16. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave demonštráciu. Protestujúci pochodovali k budove ministerstva školstva. Predniesli požiadavky súvisiace so zlepšením kvality vzdelávania, demokratizácie spoločnosti a školstva predstaviteľom vtedajšej moci na Slovensku.

17. novembra 1989 – V Prahe sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva veľká demonštrácia študentov vysokých škôl. Poriadkové zložky Zboru národnej bezpečnosti však proti demonštrantom zasiahli a došlo k mnohým zraneniam.

19. novembra 1989 - V Prahe oficiálne ustanovili Občianske fórum. V hlavnom meste Slovenska, v priestoroch Umeleckej besedy, sa stretlo približne 500 ľudí. Z nich sa 300 pripojilo svojím podpisom k protestu proti zásahu Verejnej bezpečnosti v Prahe 17. novembra. V Bratislave, v byte Jána Langoša, bolo založené hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN).

20. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci vstúpili do okupačného štrajku podporovaného štrajkom hercov a divadelníkov. Významnou organizačno-informačnou zložkou počas revolúcie sa stal Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl, ktorý pôsobil v súčinnosti s podobným celoštátnym orgánom celej federácie.

21. novembra 1989 - Na bratislavskom Šafárikovom námestí v blízkosti auly Univerzity Komenského (UK) sa zhromaždili študenti, ktorí vyslovili požiadavky na demokratizáciu spoločnosti a na prešetrenie pražských udalostí zo 17. novembra. Predsedníctvo SNR na čele s predsedom Viliamom Šalgovičom zaujalo odmietavé stanovisko k udalostiam zo 17. novembra a policajný zásah označili sa primeraný.

21. novembra 1989 - V Prahe došlo k prvému stretnutiu medzi predstaviteľmi Občianskeho fóra (OF) a vtedajším predsedom československej vlády Ladislavom Adamcom, ktorý ešte nemal záujem o stretnutie s lídrom OF Václavom Havlom.

22. novembra 1989 – Uskutočnil sa prvý míting na Námestí SNP v Bratislave. Na míting nadviazalo množstvo ďalších, na ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí z celého Slovenska. Pracovníci Slovenského národného divadla (SND) ponúkli svoje priestory na verejnú diskusiu.

Viac fotografií nájdete TU

23. novembra 1989 - Pred zhromaždenými občanmi v Bratislave vystúpil s prejavom Alexander Dubček.

24. novembra 1989 - Ústredný výbor (ÚV) Komunistickej strany Československa (KSČ) schválil odstúpenie Miloša Jakeša z postu generálneho tajomníka strany, ako aj rezignáciu všetkých členov svojho predsedníctva a sekretariátu. Novým generálnym tajomníkom strany sa stal Karel Urbánek.

25. novembra 1989 - VPN vydala vyhlásenie, ktoré sa zhodovalo s demokratickými požiadavkami OF, pričom jednoznačne stálo na pozícii silnej federácie.

26. novembra 1989 - V Prahe na Letnej sa uskutočnil mohutný míting a tiež zasadnutie ÚV KSČ, na ktorom sa rozhodovalo o možnom potlačení revolučného hnutia.

27. novembra 1989 - Na území celej republiky sa od 12. hod. do 14. hod. uskutočnil generálny štrajk s heslom dňa: Odstúpte!

Viac fotografií nájdete TU

28. novembra 1989 - Ján Čarnogurský (23. novembra 1989 prepustený z väzenia), ktorý sa v mene VPN v predchádzajúcich dňoch spojil s predstaviteľmi OF, spolu s Václavom Havlom predložili predsedníctvu vlády spoločné požiadavky oboch hnutí. Bolo medzi nimi aj zrušenie cenzúry a vedúcej úlohy KSČ.

29. novembra 1989 - Federálne zhromaždenie (FZ) ČSSR zrušilo v Ústave ČSSR ústavný článok č. 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti a štáte a o výchove v duchu marxizmu-leninizmu.

30. novembra 1989 - Na mimoriadnej schôdzi SNR prijali poslanci demisiu svojho
predsedu Viliama Šalgoviča. Za predsedu slovenského parlamentu zvolili Rudolfa Schustera, člena Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska a predsedu Krajského národného výboru Východoslovenského kraja.

31. novembra – 7. decembra 1989 - Tvorila sa nová česko-slovenská vláda. Dovtedajší komunistický premiér ČSSR Ladislav Adamec zostavil vládu z komunistov a predstaviteľov ďalších strán a hnutí. Tá však nebola prijateľná pre opozíciu a verejnosť, preto Adamec 7. decembra podal demisiu. Poverenie na zostavenie vlády následne dostal od vtedajšieho prezidenta ČSSR Gustáva Husáka Marián Čalfa, ktorý bol takisto členom KSČ, ale po novembrových udalostiach sa stal členom VPN.

10. decembra 1989 - Prezident ČSSR Gustáv Husák vymenoval novú Vládu národného porozumenia na čele s Mariánom Čalfom. Husák následne zo svojej funkcie abdikoval. OF a VPN oficiálne oznámili kandidatúru Václava Havla na úrad hlavy štátu.

Viac fotografií nájdete TU

Foto: V Slovenskom národnom divadle v Bratislave sa 29. novembra uskutočnilo manifestačné zhromaždenie. Pohľad na predstaviteľov Občianskeho fóra, združenia Verejnosť proti násiliu a zástupcov študentov počas zhromaždenia. Foto: Archív TASR, 29. novembra 1989, P. Brenkus.
Foto: TASR

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.