Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Import

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: 17. november 1989 – socializmu zvoní umieračik

Foto: Účastníci generálneho štrajku na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Foto: Archív TASR, 27. novembra 1989, P. Lenhart. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



Je polovica novembra roku 1989 a väčšina obyvateľov Československej socialistickej republiky ani netuší, čo prinesú najbližšie dni. Medzi ľuďmi to vrie, aktivizuje sa disent i študentské hnutie. Zásadné politické zmeny sa dejú v okolitých štátoch, predovšetkým v Nemeckej demokratickej republike. Prostredníctvom záberov z archívu TASR si pripomeňme najdôležitejšie udalosti Nežnej revolúcie z novembra 1989.

16. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave demonštráciu. Protestujúci pochodovali k budove ministerstva školstva. Predniesli požiadavky súvisiace so zlepšením kvality vzdelávania, demokratizácie spoločnosti a školstva predstaviteľom vtedajšej moci na Slovensku.

17. novembra 1989 – V Prahe sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva veľká demonštrácia študentov vysokých škôl. Poriadkové zložky Zboru národnej bezpečnosti však proti demonštrantom zasiahli a došlo k mnohým zraneniam.

19. novembra 1989 - V Prahe oficiálne ustanovili Občianske fórum. V hlavnom meste Slovenska, v priestoroch Umeleckej besedy, sa stretlo približne 500 ľudí. Z nich sa 300 pripojilo svojím podpisom k protestu proti zásahu Verejnej bezpečnosti v Prahe 17. novembra. V Bratislave, v byte Jána Langoša, bolo založené hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN).

20. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci vstúpili do okupačného štrajku podporovaného štrajkom hercov a divadelníkov. Významnou organizačno-informačnou zložkou počas revolúcie sa stal Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl, ktorý pôsobil v súčinnosti s podobným celoštátnym orgánom celej federácie.

21. novembra 1989 - Na bratislavskom Šafárikovom námestí v blízkosti auly Univerzity Komenského (UK) sa zhromaždili študenti, ktorí vyslovili požiadavky na demokratizáciu spoločnosti a na prešetrenie pražských udalostí zo 17. novembra. Predsedníctvo SNR na čele s predsedom Viliamom Šalgovičom zaujalo odmietavé stanovisko k udalostiam zo 17. novembra a policajný zásah označili sa primeraný.

21. novembra 1989 - V Prahe došlo k prvému stretnutiu medzi predstaviteľmi Občianskeho fóra (OF) a vtedajším predsedom československej vlády Ladislavom Adamcom, ktorý ešte nemal záujem o stretnutie s lídrom OF Václavom Havlom.

22. novembra 1989 – Uskutočnil sa prvý míting na Námestí SNP v Bratislave. Na míting nadviazalo množstvo ďalších, na ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí z celého Slovenska. Pracovníci Slovenského národného divadla (SND) ponúkli svoje priestory na verejnú diskusiu.

Viac fotografií nájdete TU

23. novembra 1989 - Pred zhromaždenými občanmi v Bratislave vystúpil s prejavom Alexander Dubček.

24. novembra 1989 - Ústredný výbor (ÚV) Komunistickej strany Československa (KSČ) schválil odstúpenie Miloša Jakeša z postu generálneho tajomníka strany, ako aj rezignáciu všetkých členov svojho predsedníctva a sekretariátu. Novým generálnym tajomníkom strany sa stal Karel Urbánek.

25. novembra 1989 - VPN vydala vyhlásenie, ktoré sa zhodovalo s demokratickými požiadavkami OF, pričom jednoznačne stálo na pozícii silnej federácie.

26. novembra 1989 - V Prahe na Letnej sa uskutočnil mohutný míting a tiež zasadnutie ÚV KSČ, na ktorom sa rozhodovalo o možnom potlačení revolučného hnutia.

27. novembra 1989 - Na území celej republiky sa od 12. hod. do 14. hod. uskutočnil generálny štrajk s heslom dňa: Odstúpte!

Viac fotografií nájdete TU

28. novembra 1989 - Ján Čarnogurský (23. novembra 1989 prepustený z väzenia), ktorý sa v mene VPN v predchádzajúcich dňoch spojil s predstaviteľmi OF, spolu s Václavom Havlom predložili predsedníctvu vlády spoločné požiadavky oboch hnutí. Bolo medzi nimi aj zrušenie cenzúry a vedúcej úlohy KSČ.

29. novembra 1989 - Federálne zhromaždenie (FZ) ČSSR zrušilo v Ústave ČSSR ústavný článok č. 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti a štáte a o výchove v duchu marxizmu-leninizmu.

30. novembra 1989 - Na mimoriadnej schôdzi SNR prijali poslanci demisiu svojho
predsedu Viliama Šalgoviča. Za predsedu slovenského parlamentu zvolili Rudolfa Schustera, člena Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska a predsedu Krajského národného výboru Východoslovenského kraja.

31. novembra – 7. decembra 1989 - Tvorila sa nová česko-slovenská vláda. Dovtedajší komunistický premiér ČSSR Ladislav Adamec zostavil vládu z komunistov a predstaviteľov ďalších strán a hnutí. Tá však nebola prijateľná pre opozíciu a verejnosť, preto Adamec 7. decembra podal demisiu. Poverenie na zostavenie vlády následne dostal od vtedajšieho prezidenta ČSSR Gustáva Husáka Marián Čalfa, ktorý bol takisto členom KSČ, ale po novembrových udalostiach sa stal členom VPN.

10. decembra 1989 - Prezident ČSSR Gustáv Husák vymenoval novú Vládu národného porozumenia na čele s Mariánom Čalfom. Husák následne zo svojej funkcie abdikoval. OF a VPN oficiálne oznámili kandidatúru Václava Havla na úrad hlavy štátu.

Viac fotografií nájdete TU

Foto: V Slovenskom národnom divadle v Bratislave sa 29. novembra uskutočnilo manifestačné zhromaždenie. Pohľad na predstaviteľov Občianskeho fóra, združenia Verejnosť proti násiliu a zástupcov študentov počas zhromaždenia. Foto: Archív TASR, 29. novembra 1989, P. Brenkus.
Foto: TASR

Rezort práce predloží zákon o investovaní majetku z 2. piliera

Chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj na území Slovenska, momentálne je hodnota majetku v druhom pilieri približne okolo 17 miliárd eur, uviedol Tomáš.

,aktualizované 

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.