< sekcia Import

Americký viceprezident Mike Pence absolvoval audienciu u pápeža

Americký viceprezident Mike Pence absolvoval 24. januára 2020 prijatie u pápeža Františka vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Pencea s delegáciou privítala na letisku Ciampino v Ríme americká veľvyslankyňa vo Vatikáne Callista Gingrichová

Vatikán 24. januára (TASR) - Americký viceprezident Mike Pence absolvoval v piatok prijatie u pápeža Františka vo Vatikáne. Pence v rámci svojej návštevy Ríma bude hovoriť aj s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a premiérom Giuseppem Contem. Informovala o tom agentúra AP.

Penceova audiencia sa koná v ten istý deň, ako sa americký prezident Donald Trump osobne zúčastní na veľkom pochode proti interrupciám vo Washingtone. Podľa AP bude Trump prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý tak urobí, odkedy sa organizujú tzv. Pochody za život.

Agentúra AP doplnila, že Pence pricestoval do Ríma a stretol sa s pápežom v čase prebiehajúceho procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) s republikánskym prezidentom Trumpom v americkom Senáte.

Pence po prijatí u pápeža Františka zamieril na stretnutia s Mattarellom a Contem.

Pencea s delegáciou privítala na letisku Ciampino v Ríme americká veľvyslankyňa vo Vatikáne Callista Gingrichová, manželka bývalého predsedu Snemovne reprezentantov Newta Gingricha. Ako predseda Snemovne reprezentantov v roku dohliadal na proces impeachmentu voči vtedajšiemu demokratickému prezidentovi Billovi Clintonovi.

V roku 1998 obvinili prezidenta Clintona z krivej prísahy a marenia spravodlivosti v sexuálnej afére s bývalou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou. Clinton hlasovanie napokon ustál.