Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Import

USA uvalili sankcie na Turecko za nákup ruského systému S-400

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sankcie sa týkajú tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky, s ktorou budú mať americké firmy zakázané obchodovať a šéf agentúry Ismail Demir nesmie dostať víza USA.

Washington 14. decembra (TASR) - Spojené štáty uvalili v pondelok sankcie na členský štát Severoatlantickej aliancie (NATO) Turecko za nákup ruského protivzdušného systému S-400. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Sankcie sa týkajú tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou budú mať americké firmy zakázané obchodovať a šéf agentúry Ismail Demir nesmie dostať víza USA.

Turecko aj Rusko uvalenie amerických sankcií odsúdili.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa podľa AP zavedením sankcií vytvorila pôdu pre ďalšiu konfrontáciu medzi oboma štátmi práve v čase, keď sa novozvolený prezident USA Joe Biden pripravuje na prevzatie úradu.

Tento krok prišiel podľa AP v citlivom období vo vzťahoch Washingtonu a Ankary, ktoré majú už vyše roka vážne spory z viacerých dôvodov. Washington nesúhlasí ani s aktivitami Turecka v Sýrii a s jeho krokmi v konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom či vo východnom Stredomorí.

USA už predtým kvôli nákupu S-400 vylúčili Turecko z vývoja "neviditeľnej" stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu.

Systém protiraketovej obrany S-400 je pritom nekompatibilný s vojenským vybavením NATO a predstavuje možnú hrozbu pre bezpečnosť aliancie, na čo dlho upozorňovali príslušní americkí predstavitelia.

"Dnešný krok vysiela jasný signál, že Spojené štáty budú naplno uplatňovať americký zákon a nebudú tolerovať veľké obchodovanie s ruským obranným a špionážnym sektorom," uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra AFP. "USA jasne upozorňovali Turecko na najvyšších úrovniach a pri mnohých príležitostiach, že nákup S-400 bude ohrozovať bezpečnosť amerických vojenských technológií a vojakov a prinesie ruskému zbrojárskemu sektoru značné peniaze, ale umožní Rusku aj prístup k tureckým ozbrojeným silám a zbrojárskemu priemyslu. Turecko sa však napriek tomu rozhodlo pre nákup a testovanie systému S-400," dodal Pompeo.