Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. jún 2023Meniny má Róbert
< sekcia Import

V slovenských pohoriach trvá druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Na snímke koniec lavínišťa tesne pod turistickým chodníkom. Foto: TASR Milan Kapusta

V horských územiach Slovenska sa očakáva v nedeľu po prechode studeného frontu ochladenie.

Liptovský Hrádok 2. apríla (TASR) - Vo všetkých pohoriach Slovenska platí aj v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Sneh z posledného výrazného sneženia si podľa neho už sadol a previazal sa. "Vplyvom plusových teplôt sa v polohách pod 1600 metrov nad morom nachádza mokrý sneh, kde sa na strmých svahoch môžu najmä dopoludnia vyskytnúť menšie samovoľné lavíny a splazy," uviedol.

Doplnil, že popoludní sa očakáva silný vietor a zrážky. "Nebezpečné preto budú najvyššie položené strmé až extrémne strmé svahy a žľaby. Tu sa najmä na záveterných stranách, kde vietor uloží väčšie množstvo snehu, môžu nachádzať menšie dosky a vankúše. Uvoľniť ich bude možné veľkým zaťažením," upozornil.

V horských územiach Slovenska sa očakáva v nedeľu po prechode studeného frontu ochladenie. "Od severozápadu zrážky, najmä vo Vysokých a Západných Tatrách, ktoré budú mať spočiatku snehový charakter len v najvyšších polohách. Postupne bude hranica sneženia klesať až na 700 metrov nad morom," dodal Buliak.