< sekcia Import

Vatikán sa zatiaľ nevyjadril k pozvaniu pápeža na Slovensko

Pápež Benedikt XVI. prednáša vianočné posolstvo a udeľuje tradičné požehnanie Urbi et Orbi, mestu Rímu a svetu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne v utorok 25. decembra 2012. Foto: TASR/AP Photo

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie pozval prezident SR a Konferencia biskupov Slovenska pápeža Benedikta XVI. na návštevu Slovenska.

Bratislava 27. januára (TASR) - Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie pozval prezident SR a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pápeža Benedikta XVI. na návštevu Slovenska. K pozvánke sa minulý rok pridala aj vláda.

"Vatikánska strana sa k pozvaniu doposiaľ oficiálne nevyjadrila," priblížil pre TASR hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel. Ako nedávno uviedol najvyšší ústavný činiteľ SR Ivan Gašparovič, v tom čase sa o jeho prítomnosť uchádza aj Česká republika. "Problém je v tom, že podľa Vatikánskej kancelárie Svätý otec bude tento rok vyťažený. Sústreďuje sa na svetové stretnutie mládeže v brazílskom Riu de Janeiro. Definitívne rozhodnutie, že nepríde na Slovensko, zatiaľ nepadlo, ale nie sme prioritou," konštatoval v rozhovore pre TASR.

Podľa Gandela je prirodzené, že v centre pozornosti pápeža je účasť na svetových dňoch mládeže, ktoré sa uskutočnia 23. až 28. júla. Cyrilo-metodská národná púť v Nitre, ktorá patrí na Slovensku medzi podujatia štátnoreprezentačného charakteru, je naplánovaná na 5. júla. Ako Gandel dodal, Svätá stolica spravidla potvrdzuje zahraničnú návštevu pápeža Benedikta XVI. tri až štyri mesiace pred jej konaním.

Rezort diplomacie rovnako očakáva stanovisko k pozvaniu premiéra Roberta Fica pre štátneho sekretára Svätej stolice kardinála Tarcisia Bertoneho na návštevu Slovenska pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi SR a Vatikánom, ako tiež hlavných osláv cyrilo-metodského jubilea. Okrem Nitry sa 7. júla uskutoční slávnosť na hrade Devín.