Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Import

Vedci dekódovali najstaršiu ľudskú DNA z Juhoafrickej republiky

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Genetické sekvencie pochádzajú z muža a ženy, ktorých pozostatky sa našli v skalnom prístrešku neďaleko pobrežného mesta George, približne 370 kilometrov východne od Kapského Mesta.

Johannesburg 22. septembra (TASR) - Vedci zrekonštruovali najstaršie ľudské genómy, aké sa kedy našli v Juhoafrickej republike (JAR), a to z dvoch ľudí, ktorí žili približne pred 10.000 rokmi, čo umožňuje lepšie pochopiť, ako bol tento región osídlený, uviedli v nedeľu autori štúdie. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Genetické sekvencie pochádzajú z muža a ženy, ktorých pozostatky sa našli v skalnom prístrešku neďaleko pobrežného mesta George, približne 370 kilometrov východne od Kapského Mesta, uviedla profesorka biologickej antropológie z Univerzity v Kapskom Meste (UCT) Victoria Gibbonová.

Patria medzi 13 sekvencií zrekonštruovaných z pozostatkov ľudí, ktorí boli nájdení v úkryte Oakhurst a žili pred 1300 až 10.000 rokmi. Pred týmito objavmi pochádzali najstaršie genómy rekonštruované z tejto oblasti z obdobia pred približne 2000 rokmi.

Prekvapivým zistením štúdie nálezov z lokality Oakhurst bolo, že najstaršie genómy boli geneticky podobné genómom skupín San a Khoekhoe, ktoré dnes žijú v tom istom regióne, uvádza sa vo vyhlásení UCT.

"Podobné štúdie z Európy odhalili históriu rozsiahlych genetických zmien spôsobených pohybom ľudí za uplynulých 10.000 rokov," uviedol hlavný autor štúdie Joscha Gretzinger.

"Tieto nové výsledky z najjužnejšej časti Afriky sú úplne odlišné a naznačujú dlhú históriu relatívnej genetickej stability," povedal Gretzinger z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v nemeckom Lipsku, ktorý sa na štúdii podieľal.

Údaje DNA v súčasnosti ukazujú, že sa to zmenilo až pred približne 1200 rokmi, keď do regiónu prišli noví obyvatelia, ktorí zaviedli pastierstvo, poľnohospodárstvo a nové jazyky a začali komunikovať s miestnymi skupinami lovcov a zberačov.

Hoci niektoré z prvých dôkazov o moderných ľuďoch na svete možno vystopovať v južnej časti Afriky, bývajú zle zachované, povedala Gibbonová. Novšie technológie umožnili získať túto DNA, dodala výskumníčka.

Na rozdiel od Európy a Ázie, kde sa podarilo zrekonštruovať genómy tisícov ľudí, z južnej časti Afriky, konkrétne z Botswany, JAR a Zambie, sa podarilo získať len menej ako dve desiatky starodávnych genómov.

"Takéto lokality sú v JAR zriedkavé a projekt Oakhurst umožnil lepšie pochopiť pohyby a vzťahy miestnych obyvateľov v krajine počas takmer 9000 rokov," uviedla Gibbonová.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.