Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Import

VERNARCOVÁ: Ak pyrotechnika odtrhne časť tela, často sa ešte dá prišiť

Foto: TASR TV

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s operátorkou záchrannej zdravotnej služby Margitou Vernancovou.

Bratislava 29. decembra (TASR) – Kombinácia alkoholu, nesprávnej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou a „frajeriny“ počas silvestrovských osláv vie spôsobiť nešťastie. V takom prípade nesmieme panikáriť, je potrebné poskytnúť zranenému prvú pomoc a čím skôr sa dovolať záchrannej zdravotnej službe na tiesňovú linku 155. V relácii TASR TV Zdravie to povedala vedúca strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Margita Vernarcová.

Dokonca aj pri stratových zraneniach, kedy zranenému výbuch odtrhne časť tela, je šanca na jej záchranu. „Ak nastanú stratové poranenia, treba kýpeť niečím natesno prikryť a zatiahnuť ideálne čistým obväzom. Samozrejme, treba dbať na to, aby sme našli aj tú časť tela, ktorá bola odtrhnutá. Záchranári si ju vezmú. Dnešná moderná medicína už dokáže prišívať aj celé končatiny,“ konštatovala.

Pozrite si diskusiu s M. Vernarcovou v televíznom formáte


K takémuto zraneniu podľa nej môže prísť pri nesprávnej manipulácii aj s legálnou pyrotechnikou, alebo, v horšom prípade, s podomácky vyrobenými výbušninami. „Ak mi niečo v ruke vybuchne, môžem o ne prísť až po predlaktia,“ upozornila odborníčka.

Veľmi nebezpečná je podľa nej pyrotechnika vyrábaná doma. „Mali sme opakované situácie, keď nastal až život ohrozujúci stav, pretože keď takáto pyrotechnika vybuchne, neodtrhne len ruky, ale trhá celé telo a môže poškodiť zrak aj sluch. Často takáto pyrotechnika môže spôsobiť aj tlakovú vlnu a tá môže zasiahnuť aj ďalšie prítomné osoby“ vysvetlila.

Okrem stratových poranení vedia podľa nej domáce výbušniny spôsobiť aj mnohé ďalšie, závažné krvácania, zlomeniny a závažné popáleniny. V súvislosti s popáleninami inštruktora radí pustiť na poranené miesto vlažnú vodu. „Každá popálenina, bez ohľadu na to, ako sa nám stala, sa má chladiť vlažnou tečúcou vodou,“ povedala. Zdôraznila, že voda nemá byť studená, ale vlažná. „Musí byť chladnejšia než popálená časť, “ vysvetlila a upozornila, že pri väčších popáleninách treba určite volať záchranku prostredníctvom tiesňovej linky 155.

“Ak zavoláte na tiesňovú linku, prosím nekričte, nenadávajte a nevydierajte operátorov. Ak môžu, pomôžu vám. Avšak - nie každé zavolanie na tiesňovú linku 155 musí skončiť zásahom záchranky. Vždy počúvajte operátora a riaďte sa jeho pokynmi, “ uviedla.

Ak pri výbuchu pyrotechniky vznikne aj požiar, treba sledovať nielen popáleniny, ale aj to, či sa osoba v zadymenej miestnosti nenadýchala horúceho vzduchu. „Ak sa nadýcha horúceho vzduchu, popália sa dýchacie cesty, netreba váhať a v čo najkratšom čase volať záchranku, pretože spálená sliznica nám začne puchnúť a človek sa začne dusiť, “ upozornila Vernarcová.

Vypočujte si rozhovor s M. Vernarcovou vo forme PODCASTU


Častým problémom spojeným s oslavami je nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá podľa nej v niektorých prípadoch končí až bezvedomím. „Pokiaľ vieme pripitého človeka zobudiť a vie s nami komunikovať, treba ho uložiť nabok, aby sa z toho vyspal. Občas ho treba skontrolovať, či je stále zobuditeľný,“ povedala Vernarcová.

Ak sa nám budenie nedarí a človek nereaguje na trasenie ani na hlasné oslovenie, je podľa nej najlepšie volať tiesňovú linku 155. Operátor potom vyhodnotí, či ide o otravu alkoholom a či je potrebný zásah záchranky.

Vyvolávať zvracanie po vypití väčšieho množstva alkoholu podľa nej nemá vždy význam. Už po desiatich minútach od požitia sa totiž alkohol v krvi metabolizuje. Vyvolať zvracanie má podľa nej význam napríklad vtedy, ak malé dieťa náhodne vypilo väčšie množstvo alkoholu a vieme reagovať rýchlo. „Ideálne je vypiť veľký pohár vlažnej vody s lyžičkou soli. Ak máme doma živočíšne uhlie, tak ho môžeme do toho rozbiť,“ poradila a dodala, že strčením dvoch prstov do krku dokážeme vyvolať vracanie, ak je alkohol ešte stále v žalúdku.

Záchranári podľa nej neriešia len vážne prípady, stretávajú sa aj s kurióznymi. „Volajú k nám ľudia, že sa im stratilo dieťa v dave počas silvestrovských osláv. Mali sme aj prípad, keď od nás chceli, aby sme previezli vozíčkara na silvestrovskú párty,“ spomína Vernarcová.

HRABKO: K zmrazeniu platov poslancov počas Matovičovej vlády neprišlo

Koalícia bude podľa Hrabka preferovať vypracovanie vlastného návrhu, iniciatívu hnutia Slovensko nepodporí (správa, PODCAST, VIDEO).

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.