Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Import

Takéto sú tohtoročné plány Európskej vesmírnej agentúry

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/NASA

Takmer tretina rozpočtu pôjde podľa na sledovanie aktivít Zeme.

Paríž 17. januára (TASR) - Európska vesmírna agentúra (ESA) bude mať v roku 2015 navýšený rozpočet o osem percent, keďže plánuje vypustiť na obežnú dráhu satelity Európskeho systému satelitnej navigácie (Galileo) a zbierať dáta o našej vlastnej planéte, informoval v piatok v Paríži generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordain.

Povedal, že z rozpočtu vo výške 4,43 miliardy eur dodajú členské krajiny ESA 3,24 miliardy eur a Európska komisia 1,03 miliardy.

Takmer tretina rozpočtu pôjde podľa jeho slov na sledovanie aktivít Zeme, čo je hlavnou prioritou pred nadchádzajúcou medzinárodnou klimatickou konferenciou, ktorá by sa mala uskutočniť koncom roka v Paríži. Cieľom konferencie je dosiahnuť globálnu dohodu o obmedzení emisií uhlíka.

"Toto je kľúčový faktor, keďže sme jedným z veľkých dodávateľov údajov pre premenné klímy," uviedol Dordain. "Vďaka (satelitu) CryoSat vieme, že Antarktída stráca približne 159 gigaton ľadu ročne, preto je to významný faktor v klimatickej zmene," citovala ho agentúra DPA.

Satelit Cryosat bol vypustený v roku 2010, aby meral ľadovú pokrývku Zeme.

Šesť satelitov, ktoré sa majú pripojiť k sieti Galileo, bude pripravených na vypustenie v roku 2015, hoci o presných dátumoch ešte nebolo rozhodnuté.

Traja z astronautov ESA budú tento rok v kozme, jeden z nich na 10-dňovej misii k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) v septembri a ďalší na šesťmesačnej misii. Talianska astronautka Samantha Cristoforettiová, ktorá je v súčasnosti na ISS, by sa mala vrátiť na Zem v máji.

Agentúra DPA pripomenula, že ESA tiež dostane tento rok nového generálneho riaditeľa. Terajšiemu riaditeľovi, Francúzovi Dordainovi, ktorý má 68 rokov, sa 30. júna skončí mandát a 1. júla ho vo funkcii vystrieda Nemec Johann-Dietrich Wörner, súčasný riaditeľ Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR).