Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Import

Voľné pokračovanie megahitu Firma, ktorý sfilmovali s Tomom Cruisom

Foto: IKAR, a.s.

Grisham poslednými románmi viac upozorňuje na prešľapy spoločnosti, otázky morálky - pokiaľ ide o právnický svet, politiku, či finančníctvo.

Bratislava 9. januára (OTS) - Bola to iba jeho druhá kniha a hneď obrovský úspech. John Grisham najskôr napísal Čas zabíjať, ale nikto si ju takmer nevšimol. „Kniha vyšla v roku 1989 a nepredávala sa. Pracoval som vtedy ako právnik, bol som veľmi zaneprázdnený a povedal som si – napíšem ešte jednu knihu,“ spomína si majster právnických trilerov John Grisham.
A tak deň po dokončení prvej knihy začal písať Firmu, z ktorej sa stal svetový bestseller, ktorý aj úspešne sfilmovali. Teraz prichádza voľné pokračovanie s názvom Výkupné.

Pred pätnástimi rokmi Mitch McDeer obral mafiu o desať miliónov dolárov a zmizol. Dnes je vo vedení najväčšej právnickej firmy na svete a jeho nepriatelia sú dávno mŕtvi alebo vo väzení. Získal si povesť človeka, ktorého firma posielala zachraňovať klientov v núdzi. Tá rola sa mu páčila, osvojil si ju.
Píše sa rok 2005 a Mitch je partnerom právnickej firmy Scully and Pershing, má manželku Abby a dvoch synov, dvojičky.

Keď ho priateľ a mentor z Ríma Luca Sandroni požiada o láskavosť, ocitne sa v centre sprisahania s celosvetovými dôsledkami – a znova ohrozí kolegov, priateľov aj rodinu. V hre je závratne vysoké výkupné aj ľudské životy.
Má totiž prevziať prípad líbyjskej vlády a tureckej firmy, ktorá tam na žiadosť Muamara Kaddáfího stavala megamost v púšti. Kaddáfí však teraz odmieta zaplatiť a nejde o maličkosť: vo vzduchu visí pol miliardy dolárov.

Mitch sa ocitá pod neskutočným tlakom, a hoci sa časom naučil predbehnúť protivníkov najmenej o krok, tentoraz sa nemá kam schovať. A čas beží.

„Most v púšti.“
„Správne, Mitch, most v púšti a šialený plán spojiť jednu stranu púšte s druhou a vybudovať tam veľkomestá. Stačí postaviť most a doprava si ho nájde. Pred šiestimi rokmi, čiže v deväťdesiatom deviatom, Lannak podpísal s vládou zmluvu za osemsto miliónov dolárov. Kaddáfí chcel miliardový most, a tak ešte pred začatím stavebných prác prikázal zmeny. V novinách vychádzali jeho fotky, na ktorých pózoval s modelmi Veľkého Kaddáfího mosta, a každému sa chválil, že bude stáť miliardu, ktorú Líbya získa z predaja ropy. Nepožičia si ani dolár...


Luca zároveň poprosí Mitcha, aby vzal so sebou jeho dcéru Giovannu, ktorá je tiež právničkou, no už ju nebaví vysedávať len v kancelárii. Chce ísť do sveta, riešiť skutočné prípady. A tak dvojica odcestuje do Líbye, kde však Giovannu unesie skupina brutálnych líbyjských teroristov a hra sa začína.
Únoscovia žiadajú 100 miliónov dolárov do desiatich dní, inak ju zabijú. Mimoriadne brutálne vyvraždia jej bezpečnostný tím, aj samotných Líbyjčanov, ktorí ju sprevádzali...

Pozrite si EXKLUZÍVNE video s Johnom Grishamom pre slovenských čitateľov:




Grisham nezabudol písať, je to skvelý rozprávač, hoci v posledných rokoch akoby písal faktografickejšie. Vo Výkupnom vytvoril vzrušujúcu a napínavú zápletku, pútavý dej, ktorý sa točí okolo obrovských peňazí, desivých podmienok v Líbyi, okolo teroristov a ich brutálnych praktík...prakticky žiadna scéna v súdnej sieni, čo je škoda.

Grisham poslednými románmi viac upozorňuje na prešľapy spoločnosti, otázky morálky - pokiaľ ide o právnický svet, politiku, či finančníctvo. Jeho príbehy sú oveľa angažovanejšie ako kedysi, keď písal hlavne oddychové trilery, pre zábavu. Teraz sa usiluje poukazovať na morálku, nie je tam toľko napätia ako v minulých knihách, no výborne opísal Líbyu, Kaddáfího a nezmyselnosť jeho snov i túžob.

Vypočujte si úryvok


Číta Vlado Kobielsky:


Z anglického originálu The Exchange (Doubleday, a division of Penguin Random House LLC, New York 2023) preložila Alena Redlingerová.

Milan Buno, knižný publicista

Poslanci začínajú štvrtkové rokovanie diskusiou o zmenách v 2. pilieri

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.