Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Import

Vyskúšajte kolagén, je kľúčom k pružnej pokožke a mladosti

Ilustračné foto Foto: Unsplash.com/amandadalbjorn

V poslednej dobe sa čoraz častejšie hovorí o pozitívnych účinkoch kolagénu na pleť. V mladosti ho máme dostatok, avšak s pribúdajúcim vekom jeho produkcia v našom tele klesá.

Bratislava 5. júna (OTS) - Táto zázračná bielkovina nie je len trendovou záležitosťou, ale skutočným pomocníkom v boji proti starnutiu pleti. Vedeli ste, že kolagén obsahujú aj určité potraviny? Farmaceutka Martina Beniačová zo žilinskej lekárne Dr. Max vám bližšie predstaví kolagén a ako ho môžete začleniť do každodennej rutiny.

Kolagén je bielkovina zložená z aminokyselín a je to najviac zastúpená bielkovina v našom tele. Približne po 25. roku sa tvorba kolagénu v ľudskom tele znižuje. Podieľa sa na tom, aby spojivové tkanivá svalov či kostí zostávali stále dostatočne pevné, vďaka čomu sú schopné nepretržite plniť svoju funkciu a rovnako ľahšie a lepšie zvládať záťaž, ktorá je na ne každý deň kladená. Kolagén sa vďaka svojim účinkom právom nazýva aj bielkovinou mladosti. Vďaka kolagénu pociťujeme menšie bolesti kĺbov, kostí a chrbtice. Dokáže taktiež urýchliť hojenie zlomenín, spomaliť rednutie kostí, zlepšiť elasticitu pleti a pomáha aj pri vypadávaní vlasov. Poznáme až 29 druhov kolagénov, avšak medzi najznámejšie a najviac zastúpené patria kolagény typu I, II a III.

Rôzne druhy kolagénu
Ako spoznať, že vaše telo produkuje menej kolagénu? Prvé známky vidieť na tvári – pokožka môže vyzerať sucho a ochabnuto, viditeľné sú vrásky. Medzi ďalšie príznaky môžu patriť suché vlasy, štiepiace sa nechty či pigmentové škvrny. „Postupný úbytok kolagénu môže ovplyvniť aj pohybový aparát. Dochádza k zhoršeniu stavu kostí, oslabeniu svalov, zníženiu pružnosti šliach, zmenám na kĺboch a chrupavkách. Ak začneme hladiny kolagénu včasne dopĺňať, môžeme ochrániť svoju kožu, kosti, svaly, kĺby a zabezpečiť, aby boli dlhšie zdravé,“ hovorí odborníčka z lekárne Dr. Max.

Foto: Unsplash.com/Sarah Cervantes

Na trhu sú rôzne druhy kolagénov, ktoré sa líšia svojím pôvodom (rastlinný, hovädzí, prasací, hydinový), typom (hydrolizovaný, natívny), formou (tablety, prášok, gumené cukríky, ampulky a pod.) a obsahom samotného kolagénu. Každý výrobca si určuje dávkovanie sám a záleží to aj od typu kolagénu. Aká je denná odporúčaná dávka? Natívny (prirodzená, nerozpustná forma) kolagén má dennú odporúčanú dávka 40 mg. Pri hydrolyzovaných formách (už rozštiepený reťazec kolagénu) je to 3-10 g denne.

Podľa Martiny Beniačovej sa za najlepší zdroj kolagénu považuje rybí, pričom je to jeden z najdrahších kolagénov. Medzi cenovo dostupnejšie kolagény patria hovädzí a prasací, ale nie sú až tak účinné na celkové zvyšovanie hladín kolagénu v tele. Hydinový kolagén sa považuje za najlepší na podporu chrupaviek a v značnej miere sa používa v kozmetike. Odporúča sa kolagén užívať 2 až 3 mesiace a minimálne dvakrát do roka. Okrem tabliet sú dostupné aj prášky rozpustné vo vode, ktoré nemajú výraznú chuť. „Ak sa rozhodnete užívať kolagén počas tehotenstva, odporúčam čistý kolagén bez prímesi vitamínov a minerálov. Pre deti od 3 rokov je vhodný kolagén typu I v kockách,“ radí farmaceutka.

Foto: Unsplash.com/Shelley Pauls

Kolagén v potravinách
Hoci sú potraviny, ktoré obsahujú či podporujú tvorbu kolagénu v tele, v porovnaní s doplnkami na užívanie je príjem kolagénu zo stravy nižší. Sójové produkty, červené ovocie (jahody, jablká), zelenina (paradajky, olivy, avokádo, kapusta, repa), ľanové semiačka, losos podporia tvorbu kolagénu v tele. „Konzumujte opatrne mäsové produkty či chrupavky a nezabúdajte, že prijímate aj zvýšené množstvo živočíšnych tukov, čo sa môže zle odzrkadliť na vašom zdraví,“ upozorňuje farmaceutka z lekárne Dr. Max. Kolagén obsahujú aj huspenina a tlačenka, avšak ide o veľmi malé množstvo. Dôležité pre vstrebávanie a tvorbu nového kolagénu sú aj vitamíny, a to predovšetkým vitamín C a zinok. Naopak, fajčenie, nadmerné vystavovanie sa na slnku, zvýšený príjem cukru a autoimunitné ochorenia ničia kolagénové vlákna a urýchľujú jeho úbytok.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).