< sekcia Import

Návštevnosť botanickej záhrady v Tatrách proti vlaňajšku klesla

Na snímke krásu orchideí predstavuje výstava v Botanickej záhrade. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Uplynulý víkend privítala expozícia tatranskej prírody posledných návštevníkov tejto sezóny.

Vysoké Tatry 22. septembra (TASR) – Návštevnosť botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici oproti vlaňajšku poklesla približne o štvrtinu, dôvodom boli opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. TASR o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová s tým, že botanickú záhradu si tak za uplynulú sezónu pozrelo 9684 ľudí.

Ako ďalej priblížila, uplynulý víkend privítala expozícia tatranskej prírody posledných návštevníkov tejto sezóny. Vzácne druhy tatranskej flóry budú môcť záujemcovia najbližšie obdivovať až v máji, keď botanická záhrada po zime opäť otvorí svoje brány.

Máj a jún boli v porovnaní s minulým rokom slabšie, keďže nám vypadli školské skupiny, takže ťahúňmi boli tentokrát júl a august, počas ktorých areál navštevovali prevažne rodiny s deťmi,“ zhodnotila návštevnosť expozície tatranskej prírody počas uplynulej sezóny jej vedúca Janka Černická.

Na ploche 3,20 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Podobne ako po minulé roky, aj teraz si mohli návštevníci vybrané druhy kvetov a drevín priamo v expozícii tatranskej prírody aj kúpiť. „Dokopy sa počas tejto sezóny predalo 2750 kusov sadeničiek rastlín, 81 kusov sadeníc stromov a 204 kusov semien,“ spresnila Petránová.

Dodala, že botanická záhrada je od pondelka (21. 9.) pre návštevníkov zatvorená, no jej zamestnanci majú plné ruky práce. Celý areál musia v najbližších týždňoch pripraviť na prezimovanie a už koncom októbra začnú vysievať aj pripravené semienka rastlín, aby návštevníci mali čo obdivovať počas ďalšej sezóny.