Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Import

Zima bez herpesu? Pomôže aj jedenie týchto potravín

Ilustračné foto Foto: Unsplash.com/Zach Guinta

Bolesť, pálenie, svrbenie a nepríjemný pocit. To všetko spôsobuje herpes, ktorý sa môže objaviť okrem pier aj na iných častiach tela. Pri jeho liečbe zohráva dôležitú úlohu okrem aplikovania liečivých prípravkov aj úprava jedálnička.

Bratislava 20. novembra (OTS) - Farmaceutka z bratislavskej lekárne Dr. Max Mária Meščanová vás naučí, ako liečiť herpes, zabrániť jeho šíreniu a či v tele pretrváva navždy, alebo sa ho dá zbaviť.

Herpetické infekcie sú veľmi často sa vyskytujúce infekcie spôsobené vírusom Herpes simplex. Tento vírus spôsobuje malé svrbivé a bolestivé vriedky alebo pľuzgieriky v okolí úst, v blízkosti oka alebo na genitáliách.

Dva typy vírusov
Rozlišujeme dva typy vírusu herpes simplex. Herpes simplex vírus typu 1 je zvyčajne lokalizovaný na perách alebo iných častiach tváre a celosvetovo postihuje až 67 % populácie. Šíri sa priamym kontaktom s infikovanou osobou, ktorá má herpes aktívne rozvinutý a najčastejšie sa šíri priamo slinami pri bozkávaní alebo nepriamo kvapôčkami pri kýchaní alebo kašľaní. Herpes simplex vírus typu 2 postihuje približne 13 % populácie a častejšie sa vyskytuje u žien. Tento typ postihuje predovšetkým vonkajšie pohlavné orgány. Prenáša sa priamo pohlavným stykom s nakazenou osobou alebo prenosom z matky na dieťa počas pôrodu.

„Herpetické vírusy zostávajú v tele navždy. Dokážu dlhé obdobie prežívať bezpríznakovo a reaktivujú sa podľa imunitného stavu konkrétneho jedinca,“ hovorí Mária Meščanová z Dr. Max. Spúšťačom vzplanutia infekcie môže byť nadmerný stres, zlá životospráva, nedostatok spánku, ochorenie, pobyt na slnku či menštruácia.

Herpes na perách
V zime nás často trápi herpes na perách, známy ako opar. Niekoľko dní pred vznikom oparu môže pacient pociťovať brnenie či pálenie v okolí pier alebo na tvári. Toto obdobie je najideálnejšie na začatie liečby. V ďalšej fáze sa vytvorí vyvýšený červený pľuzgier naplnený tekutinou. Tieto pľuzgiere môžu praskať, vytekajú a spôsobujú bolestivé rany. V tomto štádiu je pacient najviac nákazlivý. Po niekoľkých dňoch až do dvoch týždňov sa vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne a opar sa zahojí.

„Počas prepuknutia oparu môže pacient zaznamenať aj horúčku, bolesť svalov alebo môže mať opuchnuté lymfatické uzliny,“ upozorňuje farmaceutka z Dr. Max. Ak sú prítomné tieto celkové príznaky a herpes v blízkosti oka, pacient by mal vyhľadať lekársku pomoc. Zle liečený herpes totiž môže spôsobiť aj závažné poškodenie zraku.

Liečba herpesu
Pri liečbe herpetických vírusov je veľmi dôležitý správny čas podania liečiva. Ešte pred vznikom pľuzgierov by mal pacient začať liečbu antivirotikami. V lekárňach sú voľne dostupné len vo forme krému. Ak u vás už pľuzgiere prepukli, je potrebné ich vysušovať. Účinne pôsobia krémy s obsahom oxidu zinočnatého. Lokálne sa môžu použiť aj antiseptiká a adstrigenciá (na liečbu mokvajúcich rán), ako tanín, najmä po prasknutí pľuzgierov.

Dostať aj prípravky na prírodnej báze. „Príkladom je extrakt z cesnaku, ktorý je dostupný v rôznych koncentráciách. Urýchľuje zasychanie pľuzgierov, avšak kvôli vysokému podielu alkoholu by sa nemal aplikovať na čerstvo prasknuté ložiská. Extrakt z konopy siatej je vhodné využívať pri bolestivom opare, lebo okrem antivirotického účinku potláča aj bolesť. Šíreniu vírusu zabraňuje tiež čajovníkový olej, ktorý dezinfikuje a napomáha sušeniu oparu. Replikáciu vírusu potláča aj propolis, ktorý okrem antivírusového účinku má aj vysoký obsah antioxidantov,“ radí odborníčka z Dr. Max. Veľmi obľúbenou liekovou formou pri šíreniu infekcie sú hydrokoloidné náplasti. Úľavu od pálenia a svrbenia je možné docieliť aj priložením studených obkladov. Dĺžka liečby oparu býva zvyčajne 7 až 10 dní.

Foto: Unsplash.com/Mayumi Maciel

Úprava jedálnička a zvýšená hygiena
Pri liečbe herpesu pomáha taktiež úprava jedálnička. Zistilo sa, že zvýšené množstvo arginínu (aminokyselina) v strave podporuje vznik herpesu, a naopak, zvýšené množstvo lyzínu ho brzdí. Preto je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom lyzínu, ako napríklad ryby, kuracie, jahňacie, teľacie mäso, mlieko, syry, fazuľu, kvasnice a väčšinu druhov ovocia a zeleniny. Ako nevhodné sa javia potraviny ako čokoláda, kokos, sója, oriešky, biela múka.

Pacienti, u ktorých sa často objavujú vírusové infekcie, by mali dbať aj na zvýšenú hygienu. Dôležité je dôkladné a časté umývanie rúk, používanie vlastných hygienických potrieb či sa vyhnúť používaniu rúžov a balzamov. V chrípkovom období je dobré posilňovať imunitu, a to napríklad prípravkami s obsahom vitamínov C, D, zinku, echinacei, rakytníka či s obsahom betaglukánov.

Prezident: Odkaz obetí fašizmu je aktuálny aj v súčasnosti

Prezident pripomenul, že tento rok si nepripomíname iba 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ale aj oslobodenie Bratislavy a ďalších miest a obcí v rámci celého Slovenska.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.