Quantcast
< sekcia Import

Zuzana Zvolenská v súčasnosti v oddlžovaní nemocníc nevidí význam

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská Foto: TASR/Štefan Puškáš

Opozičný poslanec Novotný šéfke rezortu vyčíta nielen hospodárenie nemocníc, ale aj zdroje pre zdravotníctvo.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominant Smer-SD) nevidí v súčasnosti význam v prípadnom opätovnom oddlžovaní nemocníc. Vyplynulo to z jej dnešného vyjadrenia v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Odhaduje sa, že dlhy nemocníc by na konci roku mohli dosiahnuť okolo 330 miliónov eur, čo je podľa šéfky rezortu menej, aká bola jej obava po prebratí rezortu.

"Oddlžovať subjekty tak, ako sa stalo v minulosti, že sa oddlžili subjekty, ktoré ale medzimesačne stále vytvárali vysoký dlh, sú vyhodené peniaze. Môžeme sa baviť o tom, keď zastabilizujeme ich financie a zadlžovanie pôjde dole, môžeme sa začať rozprávať o tom, čo robiť s ich starými dlhmi," povedala Zvolenská. Priblížila, že v prípade štátnych nemocníc sa podarilo znížiť tempo zadlžovania o dva milióny eur mesačne na úroveň 6,9 milióna eur. Ministerstvo chce, aby v roku 2015 hospodárili vyrovnane. Zvolenská tvrdí, že plány sa plnia lepšie, ako sú nastavené.

"Nezdieľam optimizmus pani ministerky, že sa nejako výrazne podarilo spomaliť alebo zastaviť tempo zadlžovania," reagoval podpredseda SDKÚ-DS a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný. Ako však poznamenal, na budúci rok sa nemocnice pravdepodobne oddlžovať nebudú, keďže na to v štátnom rozpočte nie sú vyčlenené financie. Pýta sa však, čo chcú kompetentní urobiť s tým, že sa predĺžila splatnosť faktúr z 82 dní za vlády Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS) na súčasných 266 dní. Tvrdí, že tak hrozí, že dodávatelia budú predávať tovar iba za peniaze a nemocnice sa dostanú do druhotnej platobnej neschopnosti.

Novotný vyčítal ministerke aj zdroje

Opozičný poslanec šéfke rezortu vyčítal nielen hospodárenie nemocníc, ale aj zdroje pre zdravotníctvo. Tvrdí, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) dáva na zdravotníctvo menej ako Radičovej, a to o vyše 200 miliónov eur. Zvolenská však poukazuje, že medziročne má dôjsť v celom zdravotníctve k nárastu o 95 miliónov eur.

Zhodnúť sa nevedeli ani v otázke projektu jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Podľa Zvolenskej je celý projekt, ktorý by mal zdravotníctvu výrazne pomôcť, legislatívne pripravený, ďalej sa má posunúť, keď sa dorieši otázka financovania. Verí, že legislatíva je pripravená tak, aby Slovensko vedelo úspešne čeliť prípadným arbitrážam. Novotný si však myslí, že stovky miliónov eur sa dajú využiť aj lepšie, a to napríklad na platy sestier. Ako poznamenal, vzhľadom na prehratú arbitráž za zákaz zisku poisťovní, by bol s experimentom ako vyvlastňovanie súkromných poisťovní veľmi opatrný.