Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia

Ochorenia žíl trápia mnohých Slovákov

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Zlepšeniu informovanosti o problematike má preto po štvrtý raz napomôcť pojazdná ambulancia.

Bratislava 12. apríla (TASR) - Problémy so žilami majú podľa odhadov takmer dve tretiny Slovákov. Chronické žilové ochorenia trápia častejšie ženy a skúsenosti odborníkov ukazujú, že chorí prvotné príznaky podceňujú, prípadne ich liečia svojpomocne "babskými" radami. Zlepšeniu informovanosti o problematike má preto po štvrtý raz napomôcť pojazdná ambulancia. V spolupráci s Hnutím za zdravé nohy ambulancia zastaví v 46 mestách, štartuje 25. apríla v Pezinku.

Príznaky chronického žilového ochorenia má 60 percent obyvateľstva, približuje profesorka Viera Štvrtinová, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS). "Majú objektívne zistiteľný príznak, buď nejakú metličku, kŕčovú žilu, alebo opuch. Navyše, ďalších 18 až 20 percent má typické subjektívne ťažkosti, ale ešte nemajú objektívne znaky. Nevidíme, že majú kŕčové žily, ale vieme na základe rozhovoru s pacientom zistiť, že má začiatočné štádium chronického žilového ochorenia," povedala.



Chronické žilové ochorenie je zápalové, postupne sa rozvíjajúce ochorenie. Charakterizujú to rôznorodé chorobné stavy žíl dolných končatín. Ich pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny. Liečba býva komplexná a celoživotná. Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby sa používa kompresívna terapia, medikamentózna terapia – liečba venofarmakom, sklerotizačná a chirurgická terapia. Ak sú prítomné kŕčové žily, ošetrujú sa chirurgicky, aby sa ochorenie neskomplikovalo.

Ochorenie treba liečiť od prvých príznakov, poradiť sa so všeobecným lekárom. Ten môže v prípade potreby pacienta poslať k špecialistovi - angiológovi. Počiatočné štádium môže byť úplne bez vonkajších prejavov, prípadne sa na nohách môžu objaviť fialovo-modré drobné žilky či pavučinovité výraznejšie podkožné žilky. Viditeľné znaky ochorenia na nohách môžu byť klamlivé. Niektorí ľudia majú len mierne symptómy - opuchy nôh či bolesti, ale majú už vážne postihnutý žilový systém. Naopak, ani viditeľné veľké "kŕčové žily" nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti.

Žily si teraz môžu dať ľudia vyšetriť aj v spomínanej mobilnej ambulancii. Odborníci v nej ponúknu poradenstvo aj odporúčania týkajúce sa liečby chronického žilového ochorenia. Podľa Štvrtinovej sa vďaka mobilnej ambulancii darí vyšetriť viac ľudí, keďže pacienti nechodia za lekárom, ale lekár príde k nim. Viac informácií a podrobný plán tour možno nájsť na webe www.opuchnutenohy.sk.