< sekcia

Veľký požiar pri Aténach extrémne zhoršil kvalitu ovzdušia v metropole

Hasiči a miestni obyvatelia hasia lesný požiar v oblasti Adames na severnom predmestí Atén 3. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Okrem požiaru severne od Atén horelo v stredu ráno aj na ostrove Evia a na juhozápade krajiny.

Atény 4. augusta (TASR) - Požiar severne od Atén spôsobil v stredu prudký nárast koncentrácie pevných prachových častíc v ovzduší v gréckej metropole. Informuje o tom agentúra DPA.

Grécky rezort zdravotníctva uviedol, že v centre Atén zaznamenali 465 mikrogramov jemných prachových častíc v ovzduší na meter kubický. Pre porovnanie, v Európskej únii sa za hraničnú hodnotu považuje 50 mikrogramov na meter kubický vzduchu.

Situáciu v Grécku komplikuje extrémne sucho, vlna horúčav a silný vietor. V dôsledku rozsiahleho požiaru na severnom okraji gréckej metropoly sa nad Aténami vznášal veľký oblak dymu. V dôsledku vetra sa dym posúval ponad centrum mesta smerom na juh, píše DPA. Miestne úrady vyzvali obyvateľov, aby podľa možnosti zostali doma a nechali okná i dvere zatvorené.

Hodnoty sa menia z hodiny na hodinu podľa toho, aký silný je vietor a z ktorej strany fúka. Hasičom sa medzičasom podarilo požiar z veľkej časti dostať pod kontrolu.

Podľa Európskej environmentálnej agentúry (EEA) je kvalita ovzdušia v gréckom hlavnom meste zvyčajne označovaná stupňom "mierna" - v priebehu roka sa priemerné znečistenie pohybuje okolo desať až 15 mikrogramov za deň.

Veľký lesný požiar, ktorý na severe Atén vypukol v utorok, značne zhoršil kvalitu ovzdušia. Až do vzdialenosti niekoľkých kilometrov mali obyvatelia na balkónoch popol a nad časťami gréckej metropoly sa vznášal opar. V niektorých oblastiach bola viditeľnosť obmedzená len na niekoľko stoviek metrov.

S ničivým požiarom pri Aténach bojovali stovky hasičov


Viac než 500 hasičov bojovalo v noci na stredu s rozsiahlym lesným požiarom na severe gréckej metropoly Atény. Plamene tam pohltili niekoľko obydlí a tisícky obyvateľov museli opustiť svoje domovy. Informovali o tom agentúra AP a grécky spravodajský server Ekathimerini.com.

Požiar šíriaci sa na aténskych predmestiach Varympompi a Tatoi, kde sa nachádza bývalá rezidencia gréckej kráľovskej rodiny, je najhorším z 81 lesných požiarov, ktoré v Grécku vypukli od pondelka do utorka večera. Do hasenia boli okrem hasičov aj vojakov nasadení aj dobrovoľníci, päť hasičských lietadiel a deväť vrtuľníkov.

Obe predmestia ležia na úpätí pohoria Parnitha v blízkosti rozsiahlych, zväčša borovicových lesov, cez ktoré sa požiar rýchlo šíril. V dôsledku požiaru sa nad Aténami vznášal mohutný oblak dymu. Správy o prípadných obetiach alebo zranených neboli bezprostredne k dispozícii.
Miestny obyvateľ hasí lesný požiar v oblasti Adames na severnom predmestí Atén 3. augusta 2021.
Foto: TASR/AP

Grécka vláda oznámila, že miestnym obyvateľom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, poskytne dočasné náhradné ubytovanie v hoteloch. Miestni predstavitelia podľa anglickej verzie webovej stránky denníka Kathimerini uviedli, že škody spôsobené požiarmi sú "nevyčísliteľné".

Okrem požiaru severne od Atén horelo v stredu ráno aj na ostrove Evia a na juhozápade krajiny. V regióne pokračuje vlna horúčav sprevádzaná silným vetrom, ktorá prispieva k šíreniu požiarov. Pre Grécko predpovedajú meteorológovia teploty nad 40 stupňov Celzia do konca tohto týždňa. Extrémne teploty vyvolali lesné požiare aj v Turecku, Taliansku, Albánsku i Severnom Macedónsku.