Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia

Slovenskí reumatici prešli vzdialenosť Zeme po rovníku

Na snímke reumatici - walkeri na stretnutí v Piešťanoch Foto: Teraz.sk/ Dominika Zúborová

Aktívny pacient napriek reumatickému ochoreniu, ktoré ho limituje pri pohybe a takmer pri všetkých ďalších činnostiach, si môže pravidelným pohybom zmierniť prejavy reumy.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Slovenskí reumatici prešli vďaka projektu Pohnime sa s reumou! vyše 106 miliónov krokov. Podarilo sa im tak prejsť vzdialenosť Zeme po rovníku. Pre TASR to uviedla predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku (LPRe SR) Jana Dobšovičová Černáková.

Tá pripomenula, že nielen u starších ľudí, ale aj u reumatikov všeobecne je dôležitá fyzická aktivita. Priblížila, že aktívny pacient napriek reumatickému ochoreniu, ktoré ho limituje pri pohybe a takmer pri všetkých ďalších činnostiach, si môže pravidelným pohybom zmierniť prejavy reumy. "Pravidelný a primeraný pohyb prispieva k fyzickému, ako aj psychickému zdraviu. Jeho účinky sú doslova liečivé. Práve severská chôdza s nordic walking paličkami sa už v septembri 2017 stala spoločnou pohybovou aktivitou členov miestnych pobočiek a klubov Ligy proti reumatizmu," vysvetlila.

Prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking (SANW) Lucia Okoličányová zdôraznila, že pri chôdzi so špeciálnymi paličkami človek nevyužíva len činnosť 90 percent svalového a kostrového systému, ale tento komplexný pohyb "preverí aj funkciu dýchacieho či nervového systému a tiež kondíciu ciev".

Dobšovičová Černáková spresnila, že už dlhšie v LPRe SR hľadali novú a zaujímavú pohybovú aktivitu pre reumatikov. "Na začiatku sme si dali métu, že spoločne urobíme milión nordic walking krokov s paličkami. Už v októbri 2017 sme métu prekročili a urobili sme vyše troch miliónov krokov," uviedla.

Na snímke Jana Dobšovičová Černáková.
Foto: Súkromný archív Jany Dobšovičovej Černákovej


"Sme veľmi radi, že sme našli nový vhodný spôsob na rozhýbanie reumatikov a dosiahli sme ním prekvapivý úspech v rámci celého Slovenska - vyše 106 miliónov nordic walking krokov. Dokonca sa už aj odborníci zaoberajú zdravotnými benefitmi nordic walkingu pre reumatikov. A je nad slnko jasnejšie, že chôdza s paličkami nordic walking, ak sa robí správne, je veľmi vhodná okrem iného aj na posilnenie imunity," ozrejmila predsedníčka Ligy proti reumatizmu.

Ako Dobšovičová Černáková dodala, po roku pohybovej aktivity členov aj sympatizantov v 15 miestnych pobočkách a dvoch kluboch LPRe SR sa k nordic walkingu pridali stovky ľahších pacientov s reumatickými ochoreniami.

Projekt Pohnime sa s reumou! bude pokračovať aj v roku 2019.