< sekcia KHL

Slovan zdolal lídra celej KHL Dinamo Moskva

Miroslav Šatan Foto: TASR/Martin Baumann

Vo víťaznom góle mal prsty opäť Miroslav Šatan, ktorý stanovil výsledok na ľade Dinama na konečných 3:2 pre Slovan.

Moskva 28. januára (TASR) -Hokejisti Slovana Bratislava sa v utorok postarali o veľké prekvapenie, keď zvíťazili na ľade lídra KHL a obhajcu Gagarinovho pohára Dinama Moskva 3:2. Napriek tomu sú ich šance na postup do play off už len v teoretickej rovine, štyri zápasy pred koncom základnej časti ich od ôsmej postupovej priečky v Západnej konferencii delí sedem bodov.

Zverenci trénera Rostislava Čadu hrali v úvode s favoritom vyrovnanú partiu, po prvej tretine však prehrávali po góle Pestunova v početnej výhode. V druhej časti potom prežili bez ujmy tlak domácich a zásluhou efektívnych presiloviek skóre otočili - najprv parádnou strelou vyrovnal Miklík a v úvode tretieho dejstva poslal hostí do vedenia Škoula. Keď v 46. minúte zvýšil v oslabení krásnym blafákom Šatan na 3:1, začalo sa črtať veľké prekvapenie. Hostia si už víťazstvo nenechali ujsť, domáci totiž stihli len znížiť zásluhou Dugina. Slovanisti tak mohli sláviť prvý triumf nad Dinamom počas svojho účinkovania v nadnárodnej súťaži.

"Belasí" bodovali aj v záverečnom stretnutí na štvorzápasovom tripe, celkovo si z neho odniesli deväť bodov. Ďalší zápas v KHL odohrajú až po ZOH v Soči, 26. februára privítajú na domácom ľade Dinamo Minsk.

Dinamo Moskva - Slovan Bratislava 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Góly: 9. Pestunov (Volkov, Kvapil), 53. Dugin (Karpov) - 27. Miklík, 41. Škoula (Radivojevič, Hudáček), 46. Šatan. Rozhodcovia: Kiseľov, Romasko - Jakov, Šichanov, vylúčení: 8:6 na 2 mn, navyše Bližňák (Slovan) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, 5256 divákov.

Dinamo Moskva: Jerjomenko - Mironov, Višnevskij, Jalasvaara, Solovjov, Novák, Rjazancev, Barancev, Korjagin - Pestuško, Gorovikov, Komarov - Mosaľov, Cvetkov, Karsums - Karpov, Babenko, Dugin - Pestunov, Volkov, Kvapil

Slovan Bratislava: Janus - Štajnoch, Škoula, Sigalet, Mihálik, Mojžíš, Brejčák - Šatan, Radivojevič, Hudáček - Miklík, J. Mikúš, Bartovič - Kukumberg, Bližňák, Bakoš - Daňo, Šťastný, T. Mikúš

Priebeh zápasu

V repríze vlaňajšieho štvrťfinále Západnej konferencie začal Slovan proti favoritovi bez rešpektu a už v 2. minúte sa z ničoho-nič ocitol v sľubnej šanci Bližňák, Jerjomenko vytasil proti jeho strele z medzikružia ľavý betón. Na druhej strane ukázal Janus svoje umenie pri šanci kapitána Dinama Babenka, ktorý zostal neobsadený pred bránkoviskom. Po odvážnom prieniku J. Mikúša mohol otvoriť skóre Šťastný, odrazený puk ale napálil mimo priestoru troch žrdí. Slovan potom v presilovke pohrozil tečom Radivojeviča i strelou Kukumberga, no šance nevyužil a tak prišiel trest. V 9. minúte nevyhodili hostia v oslabení ľahký puk z obranného pásma, Volkov našiel voľného Pestunova, ktorý na dvakrát prepasíroval puk za Janusa - 1:0. Hru potom rozdrobili ďalšie vylúčenia, celkovo však videli diváci v I. tretine nečakane vyrovnaný hokej.

V druhej časti favorit pridal na dôraze, začali mu vychádzať kombinácie a pred bránkou Slovana začalo byť rušno. V 25. minúte obrana "belasých" dopriala príliš veľa priestoru Pestuškovi, ktorý si nakorčuľoval pred bránku a Janus musel hasiť nebezpečenstvo pravým betónom. Slovanu potom zahralo do karát vylúčenie Jalasvaaru, pri ktorom najprv zaujal delovkou Sigalet a vzápätí sa Miklík po individuálnom prieniku po ľavom krídle oprel do puku a napálil ho presne k vzdialenejšej žrdi - 1:1. Dinamo reagovalo zvýšeným útočným úsilím, Karsums v páde mieril iba do Janusa, následne bol už brankár Slovana takmer prekonaný, no na bránkovej čiare ho zastúpil Radivojevič. Domáci stupňovali tlak, slovanisti si vydýchli len v závere tretiny, keď dostali možnosť hrať presilovku, napriek dobre rozohraným akciám ju ale nevyužili.

Všetko napravili v úvode tretieho dejstva, keď pri presilovke 5 na 3 Radivojevič nohou tečoval strelu Škoulu a poslal hostí senzačne do vedenia. A to nebolo všetko - v 46. minúte unikol vo vlastnom oslabení Šatan a Jerjomenka si vychutnal nádherným, typickým bekhendovým blafákom - 1:3. Domáci sa nestačili čudovať, čo sa to na ľade deje, vzápätí sa Šatan dostával do ďalšieho úniku, k zakončeniu sa napokon nedopracoval. Až po tomto momente sa Dinamo otriaslo a Janus bol opäť v permanencii. V 53. minúte sa podarilo domácim znížiť, puk vybojoval Karpov, prihral ho na úplne voľného Dugina a ten nemal problém skórovať do prázdnej bránky - 2:3. Následne Pestunov v dobrej šanci napálil iba do Janusa. V 57. minúte dostali hostia šancu hrať presilovku 5 na 3 a hoci ju nepremenili na gól, získali potrebné sekundy. Dinamo to v závere skúsilo v šestici bez brankára, vyrovnať sa mu však už nepodarilo.

Hlasy po zápase

Rostislav Čada, tréner Slovana (hcslovan.sk): "Dnes sa nám v zápase darilo veľmi dobrým pohybom brániť silné mužstvo Dinama už v strednom pásme. Nedovolili sme mu súvislý a trvalý tlak v našom obrannom pásme. Podarilo sa nám streliť dva góly v presilovkách. Rozhodujúci gól padol v našom oslabení. Naše prvé víťazstvo v KHL na ľade Dinama Moskva si veľmi ceníme."