< sekcia SEKCIA: Knihy

Emília V. a tí druhí

Foto: Ikar

Emília V. a tí druhí je kniha o legendárnej a populárnej Milke, ako ju familiárne mnohí volajú.

Bratislava 4. mája (Teraz.sk) - „Tak ako podstatné mená skloňujeme v slovenčine podľa vzorov žena, ulica atď., profesia herečky by sa dala skloňovať podľa vzoru Emília Vášáryová,“ zložil poklonu Emil Horváth prvej dáme slovenského herectva Milke Vášáryovej. Konečne vyšla o tejto skvelej herečke kniha – nie je to však biografia, ani odborná analýza jej kariéry. Je to kniha o skvelom človeku a profesionálnej herečke.

Emília V. a tí druhí je kniha o legendárnej a populárnej Milke, ako ju familiárne mnohí volajú. Tento rok oslavuje životné jubileum a tak o nej hovoria jej priatelia a spolupracovníci, divadelní režiséri či javiskoví partneri ako Ľubomír Vajdička, Peter Mikulík, Jozef Bednárik, Božidara Turzonovová, Marián Geišberg, Emil Horváth a Martin Huba.

Vášáryovej prínos do nášho divadelného umenia odkrývajú teatrologičky Soňa Šimková, Zuzana Bakošová-Hlavenková, Jana Bžochová-Wild a iní. Hlavné slovo má však Milka Vášáryová a jej portrétistka. Ich rozhovory približujú herečku v dôverných chvíľach i ťažiskových okamihoch, keď cez krehké pletivo zážitkov a spomienok presvitá tajomstvo jej charizmatickej inakosti a azda aj podstata fenoménu Emília Vášáryová.

"Prečo práve Emília?" pýta sa hneď na prvých stranách autorka knihy. „O Emílii píšem hlavne kvôli sebe. A kvôli Slovákom, o ktorých svet nevie, aj keď svojím umením spĺňajú všetky normy svetovej slávy,“ tvrdí autorka a významný český kritik Antoní Liehm jej dáva za pravdu: „Kdyby to nebyla Slovenka, byla by to světová divadelní a filmová hvězda. Ona nehraje, ona prostě je. Je to jedineční fenomén...“

Prečítajte si na Bux.sk úryvok z knihy o jedinečnej herečke Emília V. a tí druhí.